Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 – egzaminy na pierwszy stopień w karate

foto: mdk2.bydgoszcz.pl Rafał Nowakowski

W sobotę, 23  stycznia w dojo Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy im. dra Jordana odbył się egzamin na pierwszy (i kolejne) stopień uczniowski, gdzie  ćwiczą najmłodsi – i te nieco starsze smoki. Wytężona praca, chęć zdobywania wiedzy, wiara w sukces na długiej i trudnej drodze wojownika Bushido przynosi zamierzone efekty. Praca z dziećmi jest wyjątkowo trudnym, a jednocześnie wdzięcznym tematem dla nauczyciela, instruktora sztuk walki. Dzięki sportom i sztukom walki, najmłodsi korygują („przy okazji”) wady postawy, czują się dowartościowani, mają  lepszą samoocenę i pewność siebie.  więcej

Raport z rozbudowa ulicy Kujawskiej

foto: www.bydgoszcz.pl

Zima spowolniła, ale nie zatrzymała prac przy rozbudowie ul. Kujawskiej. Archeolodzy wydobywają kolejne artefakty na Zbożowym Rynku. Wzdłuż nowych ulic montowane jest oświetlenie, powstają kolejne odcinki chodników i kontynuowane są prace przy schodach do parku Wolności. Przy sprzyjających warunkach pogodowych będzie można wznowić układanie ostatnich warstw nawierzchni na ul. Kujawskiej (od strony Szwederowa) i Solskiego oraz drogach rowerowych w obrębie całej inwestycji. Wiosną realizowane będą również nasadzenia. więcej

Projektujemy torowisko na Szwederowie

W ciągu ostatniej dekady nadrobiliśmy wieloletnie zaniedbania w transporcie szynowym – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –  W latach 2010-20 zbudowaliśmy nowe torowiska: do Fordonu, dworca kolejowego, wzdłuż ul. Kujawskiej. Zmodernizowaliśmy też  szereg istniejących linii i kupiliśmy 33 nowoczesne tramwaje. Wkrótce rozpoczniemy budowę mostu tramwajowego pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Chcemy dalej inwestować w ekologiczny, wygodny transport szynowy. Chcemy by ta infrastruktura powstawała tam, gdzie bydgoszczanie najbardziej jej oczekują i była jak najlepiej dostosowana do potrzeb mieszkańców. Dlatego zachęcam do udziału w konsultacjach związanych z nowymi inwestycjami.

foto: www.bydgoszcz.pl

Najdłuższa z zaplanowanych tras prowadzić ma od ronda Kujawskiego ulicami Solskiego, Piękną, Szubińską i Kruszwicką do ronda Grunwaldzkiego. Dwutorowa linia tramwajowa o długości 3,4km pozwoli na lepsze skomunikowanie licznie zamieszkałych osiedli Szwederowo, Górzyskowo oraz Błonie z centralną częścią miasta. Będzie to także alternatywna trasa pomiędzy Górnym Tarasem, a centrum miasta. Inwestycja ta pozwoli na skrócenie czasów podróży środkami transportu publicznego na relacji Szwederowo, Górzyskowo oraz Błonie – Śródmieście. Ważna częścią inwestycji będzie dostosowanie ciągu ulic Solskiego-Piękna do przekroju dwujezdniowego, zgodnego z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Realizacja tej trasy oznaczać będzie m.in. wykupy nieruchomości i wyburzenia po zachodniej stronie ul. Pięknej. Na skrzyżowaniu z ul. Szubińską projektanci przewidują ułożenie fragmentu torowiska również w kierunku Błonia, które mogą początkowo pełnić funkcje torów odstawczych. Na placu Poznańskim zakłada się wykorzystanie istniejącego tunelu dla pieszych jako dojścia na przystanki. Dodatkowo powstałyby tam również windy. Na Kruszwickiej i Szubińskiej rozważane jest zastosowanie zielonego torowiska z odkrytymi szynami. Z myślą o budowie tej trasy wyprowadzono już torowisko w rejonie modernizowanego ronda Kujawskiego. Atutem tej trasy jest możliwość podziału zadania na etapy. Na wysokości ul. Bielickiej projektanci planują pętlę. W pierwszym etapie powstanie odcinek pomiędzy rondem Kujawskim i ul. Bielicką.  więcej

foto: www.bydgoszcz.pl

Konsultacje odbędą się w terminie od 1 lutego do 28 lutego br. Będą skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Swoje opinie mieszkańcy będą mogli wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej (w wersji elektronicznej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/tramwaje – link aktywny od 1 lutego) lub przekazać na adres ZDMiKP (ul. Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz). Dodatkowo 16 lutego o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie on-line dla mieszkańców na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku: www.facebook.com/bydgoskiekonsultacje.
źródło: www.bydgoszcz.pl.

 

Konsultacje społeczne. Możliwy tramwaj na Szwederowie

W związku z przygotowaniem koncepcji rozwoju sieci tramwajowej Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych, które pozwolą wskazać gdzie w pierwszej kolejności należy budować torowiska tramwajowe. Jedna z koncepcji dotyczy Szwederowa i wskazuje na trasę tramwajową wzdłuż ulicy Ludwika Solskiego – Piękna – Szubińska – Kruszwicka. Będziemy informowali o dalszych krokach.
Zarządzenie Prezydenta Miasta Bydgoszczy

 

Miałem kontakt z osobą zakażoną – co robić?

Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 nie musi oznaczać zarażenia. W takiej sytuacji pojawia się jednak wiele pytań i wątpliwości. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie i podjęcie wszystkich niezbędnych działań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Bliski kontakt z osobą zakażoną
Zagrożenie zakażeniem koronawirusem występuje w przypadku bezpośredniego, bliskiego kontaktu z osobą chorą. Co to oznacza?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa to:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, np. podanie ręki,
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19, np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej,
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut, np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej,
  • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory.
    więcej

Inwestycje rowerowe w 2021 roku

W tym roku rozpoczną się kolejne inwestycje związane z budową dróg rowerowych. Szczególnie duże znaczenie ma rozbudowa ul. Kujawskiej. Nowe drogi rowerowe uzupełnią infrastrukturę rowerową łącząc ul. Wojska Polskiego z ul. Solskiego. Połączony zostanie także odcinek drogi rowerowej na ul. Kujawskiej z ulicami Starego Miasta. W ten sposób osiedla górnego tarasu zyskają bezpieczne rowerowe połączenie z centrum.
W budowie lub na etapie przetargu znajduje się kolejnych 9 kilometrów dróg rowerowych:
•ul. Kujawska wraz z rondami Bernardyńskim i Kujawskim – prace budowlane, długość dróg rowerowych ok. 1,5 km
•ul. Kolbego – prace budowlane, długość – 0,8 km
•ul. Zalew – inwestycja w trybie zaprojektuj i wybuduj, długość ok. 0,3 km
•ul. Kazimierza Wielkiego – przetarg, długość, 0,6 km
•ul. Jeździecka – inwestycja w trybie zaprojektuj i wybuduj, długość 2,3 km
•dojazd do ul. Biwakowej w Janowie – wybrany wykonawca, inwestycja Starostwa Bydgoskiego, długość 0,6 km
•ul Smukalska – od ul. Błądzimskiej do Rajskiej – przetarg, długość 2,8 km
•ul. Promenada – przetarg , długość 0,2 km
•wiadukt w ciągu ul. Wojska Polskiego (północny), długość 0,1 km
więcej

Bydgoski Budżet Obywatelski – Wyniki Głosowania Szwederowo

Głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego odbywało się w dniach 1-30 grudnia 2020 roku w formie elektronicznej. Bydgoszczanie mogli głosować tylko na projekty zatwierdzone przez Zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W bieżącej edycji oddano łącznie 60016 głosów ważnych za pomocą elektronicznej karty do głosowania. Głosów nieważnych było 962. Poniższe trzy projekty wybrano na Szwederowie

wyniki Bydgoski Budżet Obywatelski w 2020 roku

więcej

Co zrobić z choinką

www.bydgoszcz.pl

Wrzuć do BIO
Jeśli choinka nie znajduje się w doniczce z ziemią. Samo drzewko możemy wrzucić do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Gdy jest za duże wystarczy postawić je przy wiacie śmietnikowej, tak aby nie utrudniać dojścia do śmietników. Jeśli trafią w to miejsce powstanie z nich ekologiczny kompost. Mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni wystawić drzewko bez korzeni w terminie wywozu odpadów biodegradowalnych.
Zawieź do PSZOK
Drzewka bez doniczki przyjmowane są także w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  przy ul.  Jasinieckiej 7a i Inwalidów 15. PSZOK przy ul. Ołowianej jest nieczynny do 20 stycznia. PSZOKi są czynne od poniedziałku do soboty w godz. 8-20. Pamiętaj o przedstawieniu rachunku za dokonywanie opłat. Dodatkowo wszystkie choinki odbierane będą także w terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych. Harmonogramy odbioru dla poszczególnych ulic znajdują się TUTAJ. 
Drzewko świąteczne w wersji „ZERO WASTE”
Niektórzy z nas zdecydowali się na zakup świątecznego drzewka w doniczce. Takie drzewko, wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – można przesadzić z doniczki do ogrodu. Warto przy tym pamiętać, aby kupować rośliny, które od początku były uprawiane w donicach.
Sztuczne choinki
Jeśli z końcem okresu świątecznego chcemy pozbyć się sztucznej choinki, mamy dwie możliwości. Możemy zawieść ją do PSZOK lub wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
źródło:www.bydgoszcz.pl

Szczepienia przeciwko COVID-19

Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się 15 stycznia. Procedura składa się z poniższych etapów.
1) Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
2) Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
3) Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
4) Przyjęcie drugiej dawki szczepionki – bez konieczności ponownej rejestracji.
Szczepienia będą realizowane w: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Szczepionki dla kolejnych grup
etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji…..więcej

kliknij aby przejść do mapy punktów szczepień

 

Oszustwo na ponad 30 tysięcy złotych. Prosimy o czujność.

Sprawcy podszywając się pod policjantów okradli bydgoszczankę na ponad 33 tysiące złotych. 71-latka straciła pieniądze, po tym jak odebrała telefon od „fałszywego” policjanta. Do seniorki zadzwonił nieznany mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. W trakcie rozmowy, pod pretekstem współpracy z policją, nakłaniał pokrzywdzoną, aby swoje oszczędności przekazała do depozytu. Gdy stwierdziła, że nie będzie miała wówczas za co żyć, rozmówca zaczął ją straszyć, że perfidni oszuści zaciągną na nią kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych i ona będzie musiała go spłacać. Wówczas przerażona kobieta poszła do banku i wzięła kredyt. Przez cały czas była instruowana przez telefon komórkowy, który miała przy sobie. Bydgoszczanka wzięła kredyt w banku na kwotę 33 tysięcy złotych. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazała tzw. „odbierakowi” w umówionym miejscu po wyjściu z placówki bankowej. Po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana. Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami….więcej
źródło:kujawsko-pomorska.policja.gov.pl