Wesołego Alleluja

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy znaleźć opisy Wielkanocnych tradycji i zwyczajów. Publikujemy fragment a na końcu link do materiałów. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. To długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, tradycyjna wielkanocna święconka, msza rezurekcyjna, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus to powszechnie znane wielkanocne obyczaje. O wielkanocnych dyngusiarzach, siudych babach, czy dziadach dyngusowych można usłyszeć już tylko w niektórych regionach Polski. Nasze tradycje wielkanocne są jednak tak bogate i oryginalne, że warto poznać je wszystkie. Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa. Świętowanie Wielkiej Nocy zaczyna się dzisiaj, podobnie jak dawniej, od rezurekcji, czyli uroczystej mszy św., którą poprzedza procesja. Nazwa „rezurekcja” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza powstanie z martwych. Tę mszę o świcie rozpoczyna trzykrotne procesyjne obejście kościoła. Na czele procesji niesiony jest krzyż ozdobiony czerwoną stułą, tuż za nim figura Chrystusa Zmartwychwstałego i monstrancja z Hostią. Przy biciu dzwonów Najświętszy Sakrament w procesji trzykrotnie obnoszony jest wokół świątyni. Celebracja liturgii rezurekcyjnej gromadzi liczne rzesze wiernych, którzy radość zmartwychwstania wyrażają śpiewem pieśni Wesoły nam dzień dziś nastał i wielu innych. W śpiewach wielkanocnych często spotykamy słowo „alleluja”. Wywodzi się ono z hebrajskiego hallelujah i oznacza „wysławiajcie Jahwe”więcej (kliknij)

Życzenia świąteczne

Życzę Państwu, aby Święta Wielkiej Nocy wniosły radość i nadzieję do naszych serc.
Miłych chwil na całe Święta.
Elżbieta Rusielewicz
radna Rady Miasta Bydgoszczy

Serdecznie dziękuję Państwu za dotychczasową współpracę. To dla mnie zaszczyt móc reprezentować SZWEDEROWIAKÓW.

Za nami kolejne zawody III edycji Szwederiady

25 marca w Zespole Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II, na sali sportowej  odbył się turniej rzucanki siatkarskiej w ramach Szwederiady. W turnieju wzięły udział wszystkie szkoły rywalizujące w tegorocznym cyklu zawodów. Turniej skierowany był do dzieci klas piątych i szóstych. Drużyny rywalizowały w systemie rozgrywek „każdy z każdym”, czas gry seta wynosił 8 min a ewentualny trzeci set 5 minut. Wyniki turnieju: 
1 miejsce 🥇 Szkoła Podstawowa nr 63 (3 punkty Szwederiady)
2 miejsce 🥈 Szkoła Podstawowa nr 41 (2 punkty Szwederiady)
3 miejsce 🥉 Międzynarodowa Szkoła Sokrates (1 punkt Szwederiady)
Tym razem nie poszczęściło się Katolickiej Szkole Podstawowej oraz Szkole Podstawowej nr 30

 

 Dziękujemy gospodarzom turnieju za organizację i ciepłe przyjęcie. Gratulujemy zwycięzcy 💪💪💪
Klasyfikacja Szwederiady sportowej po trzech z pięciu zaplanowanych zawodów:
1 miejsce Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Szkoła Podstawowa nr 63 – 5 punktów
2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 30 – 4 punkty
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 41 – 3 punkty
4 miejsce Międzynarodowa Szkoła Sokrates – 1 punkt
Kwestia zwycięzcy pozostaje nadal otwarta.😱 Przed nami jeszcze dwa turnieje i 6 punktów do zdobycia.
Zwycięzcą pierwszej edycji Szwederiady została Szkoła Podstawowa nr 30. 
Obecnie 🏆 przechodni znajduje się w Szkole Podstawowej nr 63, zwycięzcy zeszłorocznej, drugiej edycji.

W tym roku wspiera nas Akademia Mistrzów Sportu pana Jacka Lewandowskiego. Bardzo dziękujemy💪💪💪. Akademia Mistrzów Sportu – AMS, to działające od 3 lat renomowane centrum szkoleniowe, realizujące szkolenie w wybranych dyscyplinach sportu: lekkoatletyka triathlon, pływanie oraz treningi tzw. personalne i indywidualne wg potrzeb dorosłych i dzieci.  Akademia wspiera rozwój dzieci i młodzieży oferując zajęcia z lekkiej atletyki, pływania i triathlonu. Osoby dorosłe mogą spełniać swoje marzenia w dążeniu do jak najlepszych wyników w triathlonie, biegach, pływaniu oraz innych dyscyplinach sportowych. więcej (kliknij)

Czarna owca na Szwederowie…

Chyba nikt nie czeka na wiosnę, tak jak nasi czworonożni przyjaciele, którzy wraz z pierwszym promykami słońca, w końcu będą mogli się do woli wyhasać na dworze. Co zrobić, by umilić i sobie i im wiosenne spacery? 🤔
1) KARMA
Odpowiednia dieta, to podstawa zdrowia psa. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrać właściwą karmę. Na rynku mamy dostępne 3 rodzaje karm: mokrą, suchą i półwilgotną. Różnią się one konsystencją i zawartością wody, a często i ceną. Mokra karma to dobre rozwiązane dla niejadków i zwierzaków mających problem z nawadnianiem. Z drugiej strony, należy zauważyć, że mokra karma jest znacznie mniej kaloryczna i mimo, że ułatwia kontrolę diety pupila, często trzeba kupić jej więcej, co przedkłada się na koszt. Jeżeli chodzi o suchą karmę, to dobra sucha karma dzięki swojej zwiększonej kaloryczności, zapewni czworonogowi więcej energii. Sucha karma zadba także o stan jamy ustnej czworonoga oraz pobudzi jego trawienie. Ostatnim typem karmy, jest karma półwilgotna, która łączy cechy dwóch powyższych. Ma ciekawy smak i aromat, a dzięki temu, że jest trochę bardziej miękka, idealnie nada się dla szczeniaków i seniorów. Niestety, po otwarciu dość szybko wysycha. Od czego więc należy zacząć przy wyborze karmy? Proste, od ustalenia: wieku, stylu życia (pozom aktywności zwierzaka), rasy (duży/mały, skłonności) oraz chorób pupila.
2) WYGODNA UPRZĄŻ
Wybór odpowiedniej obroży/szelek/smyczy dla psa nie jest tylko kwestią wygody lub estetyki. To decyzja, która ma dalekosiężne konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa i szczęścia naszego ulubieńca. Odpowiednio dobrane, nie tylko zapewnią lepszą kontrolę i współpracę na linii pupil-właściciel, ale i zabezpieczą przed uszkodzeniem ciała, a w szczególności szyi i kręgosłupa.
3) ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE
Tu najlepiej sprawdzą się rozkładane miseczki turystyczne, albo takie z już przymocowaną butelką, gotowe przenośne poidełka.
4) OCHRONA PRZED KLESZCZAMI
Wiosna to niestety też czas, w którym uaktywniają się przenoszące groźne choroby – kleszcze. Warto zabezpieczyć swojego pupila jednym z szerokiej gamy produktów owadobójczych, takich jak: obroże, krople, pasty, tabletki itd. Pamiętajmy tylko, by dobrać odpowiednią dawkę preparatu, do wieku i wagi zwierzaka.
5) WORECZKI NA ODCHODY.

Wszystko to, a i sporo więcej znajdziecie w niebieskim blaszaku obok rynku, w sklepie z logiem przesympatycznej czarnej owieczki na białym tle

Przygotuj psa na wiosnę z nowo otwartym sklepem zoologicznym CzarnaowcaZoo.pl 🙂



Dziękujemy Pani Ewie, właścicielce sklepu zoologicznego za porady na co zwrócić uwagę aby nasz pupile wiosną odzyskały energię i miały chęć na zabawę i długie spacery.

Sprzątajmy po naszych zwierzakach

foto: www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz

Sprzątanie po swoim psie i kocie to nie tylko kwestia czystego i estetycznego otoczenia, ale także zdrowia. W odchodach naszych czworonożnych pupili mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt…więcej (kliknij)

Mammobus na Szwederowie

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby  więcej (kliknij)
W ramach profilaktyki raka piersi kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia mogą zrobić bezpłatnie badania mammograficzne.
Mammobus 12 kwietnia (piątek)
ulica Konopnickiej 28.
Umów wizytę: (42) 254 64 14,
przygotuj nr PESEL
przygotuj numer telefonu.
Kobiety w wieku 40-44 lat oraz powyżej 74 roku życia mogą skorzystać z badania odpłatnie (koszt 130 złotych).


Czy program jest dla Ciebie? Tak, jeżeli: jesteś kobietą w wieku od 45 do 74 lat i spełniasz jedno z poniższych kryteriów:
– w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii  w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
– zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy
– zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.

Spotkanie z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy

W czwartek 7 marca, w siedzibie Rady Osiedla Szwederowo odbyło się spotkanie zarządu Rady Osiedla z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy podinsp. Marcinem Klimczakiem. Na spotkaniu omówiono kwestie związane z bezpieczeństwem i wandalizmem. Wszyscy zgodzili się, że wymiana informacji i współpraca Rady Osiedla z policją jest kluczowa aby skutecznie i metodycznie rozwiązywać lokale problemy. Dziękujemy Panu Marcinowi za wizytę i liczymy na efektywną współpracę.

 

 

 

Nowości w „emdeku”

foto:www.bydgoszcz.pl

12 marca uroczyście otwarto nową scenę widowiskową przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie. Zmodernizowana została również część pomieszczeń, a w przyległym ogrodzie jordanowskim można korzystać z nowych urządzeń do zabawy. Zadnie do realizacji wybrali mieszkańcy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Scena przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 powstała w nowej części budynku. Przylega do sali gimnastycznej, która po renowacji została dostosowana do wydarzeń rekreacyjno-sportowych. To wyjątkowy projekt, bowiem widownia może znajdować się w środku budynku, jak i na zewnątrz. Umożliwiają to rozsuwane drzwi. Powstało też zaplecze sanitarne. W ramach zadania odnowiono też elewację zewnętrzną. W samym budynku wymieniono stolarkę okienną. Oprócz występów artystycznych, scena stanie się miejscem do organizacji treningów i zawodów dla szachistów czy tenisistów stołowych, którzy rozwijają się w progach MDK nr 2. W przyległym do „emdeku” jordanowskim ogrodzie zakończyła się  natomiast modernizacja urządzeń. Nowością jest  duży zestaw do zabawy w kształcie zamku, wyposażony w wiele innych elementów rozwijających sprawność i kreatywność najmłodszych mieszkańców więcej (kliknij)

foto:www.bydgoszcz.pl

 

 

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza

 

Od soboty 16 marca do wtorku 9 kwietnia 2024 roku, w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać prace Marleny Witkowskiej-Rypiny, na ekspozycji pt. „Portrety miast”.

Marlena Witkowska-Rypina (MWR) to polska artystka wizualna, urodzona 1965 roku. Mieszka i tworzy w miejscowości Przyłęki pod Bydgoszczą. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia rysunek i malarstwo.

Wystawa malarstwa „Portrety miast” jest efektem artystycznych podróży i wynikających z nich refleksji o tęsknocie do miejsc urzekających, wywołujących wzruszenia i wspomnienia. To zestaw dwudziestu obrazów powstałych w latach 2020–2023,  przedstawiających pejzaże architektoniczne. Obrazy, choć przypominają konkretne miejsca, nie są jednak dążeniem do udokumentowania zastanego motywu. Będąc w podróży, artystka nie porównywała odkrywanego przez siebie świata do tego wzorca, który jest już powszechnie znany.więcej (kliknij)

Rusza Bydgoski Rower Aglomeracyjny

1 marca rozpoczyna się nowy sezon na Bydgoski Rower Aglomeracyjny (BRA). W 2024 roku umowa z Operatorem została podpisana na jeden sezon a usługa oparta jest wyłącznie na istniejących stacjach i rowerach. Rowery BRA po przeprowadzonych przeglądach i niezbędnych naprawach, zostaną w tym tygodniu rozstawione na terenie miasta.
JAK SIĘ ZAPISAĆ

Korzystanie z systemu wymaga od nowych użytkowników rejestracji. Zapisywać się można od poniedziałku (26 lutego) używając formularza na stronie bra.org.pl w zakładce „rejestracja”. Po uzupełnieniu danych, zaakceptowaniu regulaminu i wpłaceniu jednorazowej bezzwrotnej opłaty inicjalnej (10zł) otrzymamy na adres e-mail oraz SMSem login i PIN. Zachęcamy do korzystania także z aplikacji „Freebike” (nie mylić z Freebike 2.0). Osoby, które korzystały z systemu BRA w 2023 roku, NIE MUSZĄ się ponownie logować ani wpłacać kwoty 10 zł. 1 marca mogą od razu korzystać z systemu (przy zachowaniu minimum 2 zł na koncie na wypożyczenie roweru).
W tym sezonie mamy 3 taryfy: miejską, turystyczną 12h i turystyczną 24h.
Cennik TARYFY MIEJSKIEJ
Jednorazowa, bezzwrotna opłata inicjalna – 10 zł (dla nowych użytkowników)
Od 0 do 30 minuty* – 0 zł

Od 31 do 60 minuty* – 1 zł
Od 61 do 120 minuty* – 4zł
Od 121 do 180 minuty* – 6 zł
Każda następna godzina* – 7 zł
Minimalny stan konta, aby wypożyczyć rower – 2 zł

Maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin. Cennik TARYFY TURYSTYCZNEJ 12 godzinnej to 19zł, a 24 godzinnej to 29zł. We wszystkich taryfach na jedno konto można wypożyczyć 2 rowery więcej (kliknij)

 

 

Zakończył się remont elewacji kamienicy przy ul. Podgórnej

foto z www.bydgoszcz.pl
foto z www.bydgoszcz.pl

Kamienicę przy ul. Podgórnej 7 wybudowano około 1861 roku. Powstała na planie zbliżonym do prostokąta. Liczy 2 piętra oraz użytkowe poddasze. Główne wejście zlokalizowano w elewacji frontowej. Tuz obok niego ulokowano przejazd bramny zapewniający dojazd również do sąsiednich posesji – m.in. rozbudowanej siedziby Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W poddaszu znajdują się dwie lukarny z parami okien. Remont przywrócił budynkowi estetyczny wygląd. Jest on utrzymany w jasnoszarej kolorystyce. Przywrócono również część detali w postaci gzymsów i opasek otworów okiennych. Pod linia dachu zamontowano również budki lęgowe dla ptaków...więcej (kliknij)