Zmiany w komunikacji miejskiej

www.zdmikp.bydgoszcz.pl

W związku z decyzją Rządu RP o zamknięciu cmentarzy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy informuje, że w dniach 31 października do 2 listopada 2020 roku (okres Wszystkich Świętych):
– linie autobusowe nr 108, 109, 110 – nie będą kursowały
– komunikacja miejska funkcjonować będzie według standardowych rozkładów jazdy, tj. w dniu:
31.10. (sobota) – według rozkładu sobotniego
01.11 (niedziela) – według rozkładu niedzielnego
02.11 (poniedziałek) – według rozkładu dnia powszedniego
żródło: ZDMiKP Bydgoszcz

Zakupy dla seniorów

www.bydgoszcz.pl

Nasze miasto oferuje pomoc osobom starszym, które są najbardziej narażone na zachorowanie i ciężki przebieg koronawirusa. Pomoc realizowana jest w ramach programu „Wspieraj Seniora”. Zrobienie zakupów jest bezpłatne, seniorzy ponoszą tylko koszt zakupów.
Zgłoszenia przyjmowane są pod ogólnopolskim numerem infolinii i realizowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. Zakupy pod drzwi dostarczą wolontariusze. Jeśli chcesz pomóc seniorom dołącz do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Jeśli masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia w zrobieniu zakupów i wykupieniu leków zadzwoń pod numer: 22 505 11 11
więcej

Bezpłatna maseczka dla seniora

Rada Osiedla Szwederowo ponawia inicjatywę „maseczka dla seniora”. W październiku radni podjęli decyzję o ponownym zakupie maseczek ochronnych dla seniorów mieszkających na Szwederowie. Bezpłatną maseczkę będzie można odbierać  od czwartku 29 października od godziny 10 w  aptece Aspirynka przy ulicy Lenartowicza. Przypomnijmy, że pierwsza akcja odbyła się pod koniec kwietnia tego roku.
Ważne:
♦ nasze maseczki są wielokrotnego użytku
♦ maseczki wydajemy Seniorom 60+
♦ 1 maseczka dla jednej osoby
♦ maseczki będą wydawane bezpłatnie od czwartku 29 października od godziny 10 do wyczerpania zapasów
♦ miejsce odbioru: apteka Aspirynka ulica Lenartowicza 4

 

Uwaga na fałszywe i niebezpieczne e-maile

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną informującymi o wezwaniu na Policję. Pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera….więcej
Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali.

Poniżej przykład jak może wyglądać taka wiadomość.

 

 

 

 

Koronawirus – pytania i odpowedzi

Ile osób może bawić się na weselu?
W strefie żółtej do 16.10.2020 r. na uroczystościach rodzinnych może być do 100 osób. Natomiast od 17.10.2020 r. – do 75 osób, z wyjątkiem obsługi.
W strefie czerwonej- 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.
Wykaz aktualnych ograniczeń dla obszaru czerwonego i żółtego dostępny jest tutaj.
Czy tylko za pomocą maski mogę zasłonić usta i nos?
Nie. Dopuszcza się również zakrywanie ust i nosa przy pomocy części odzieży (np. chusty, apaszki, szalika).
Biorę udział w mszy, ale stoję na zewnątrz kościoła. Czy muszę mieć maseczkę?
Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult). W tym przypadku strefie czerwonej istnieje zarówno obowiązek zachowania dystansu 1,5 m, jak i obowiązek zasłaniania ust i nosa… więcej pytań i odpowiedzi

Pamiętajmy, że sytuacja jest dynamiczna i mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dlatego zalecamy odwiedzanie strony Państwowej Wojewódzkiej Inspekcji w Bydgoszczy

 

COVID 19 – zmiany w komunikacji i możliwe utrudnienia

W związku z wprowadzeniem w Bydgoszczy obszaru „strefy czerwonej” trwającej pandemii od 17 października 2020 roku ponownie zostają wprowadzone limity pasażerów w transporcie publicznym na terenie miasta. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia maksymalna liczba pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej może wynosić tylko połowę miejsc siedzących lub 30% całej pojemności pojazdu. Niestety może się zdarzyć losowa sytuacja, że wielu Pasażerów będzie miało utrudniony dostęp do środków komunikacji miejskiej…więcej

Remonty zabytkowych kamienic na Szwederowie

Zabytkowe budynki zyskają nowe elewacje i ekologiczne ogrzewanie. Część mieszkań dedykowana będzie osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja jest możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu.
Gruntowny remont przejdzie kamienica przy ul. Ugory 18, która powstała na początku XX wieku na planie prostokąta. Liczy 5 kondygnacji oraz częściowo użytkowe poddasze. Kamienica jest przykryta dwuspadowym dachem. Główne wejście zlokalizowano w elewacji frontowej. Na fasadzie odtworzone zostanie boniowanie na wysokości parteru. Pomiędzy osiami okien również przywrócone zostaną poziome podziały poszczególnych partii tynku. Wymieniona będzie też stolarka drzwiowa i okienna. W kamienicy wymienione zostaną instalacje i zmieniony zostanie sposób ogrzewania. Budynek zyska centralne ogrzewanie. Ściany zostaną też ocieplone by ograniczyć straty energii. Dwa lokale na parterze (spośród 12) będą przebudowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Wybudowany zostanie m.in. podjazd, a mieszkania będą odpowiednio wyposażone.
Prace zostały zlecone również w mniejszej kamienicy przy ul. Bielickiej 6. To trzykondygnacyjny budynek z charakterystyczną ceglaną elewacją. Cegła zostanie oczyszczona i odtworzone zostaną uszkodzone zdobienia takie jak opaski wokół okien, naczółki, gzymsy. Budynek również będzie podłączony do miejskiego ogrzewania, ocieplony i zyska nową instalację wodno-kanalizacyjną. Po gruntownym remoncie funkcjonować będzie w nim 12 mieszkań….więcej

Bydgoski Budżet Obywatelski – konkurs dla mieszkańców

Już 20 listopada rusza głosowanie, które potrwa do 21 grudnia. Będziemy wybierać spośród kilkuset zgłoszonych pomysłów w trzech kategoriach: projektów osiedlowych, ponadosiedlowych i małych projektów społecznych. Z tej okazji ogłoszono konkurs promujący tę inicjatywę. Co należy zrobić by zgłosić się do konkursu? Tworzymy plakat lub film zachęcający do wzięcia udziału w głosowaniu nad projektami zgłoszonymi do BBO. Na zgłoszenia czekamy pod adresem: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl, najpóźniej do 5 listopada.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: 52 58 58 483
a) plakat formatu –  rozmiar 678 na 768 mm, format JPG (A3),
b) krótki film trwający do 30 sekund,
więcej
Zachęcamy mieszkańców Szwederowa do wzięcia udziału w konkursie.

Moja Książka w Drodze do Nobla – konkurs literacki

Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny ”Piszę, Ilustruję i Wydaję – Moja Książka w Drodze do Nobla.” W konkursie, oprócz placówek oświatowych i kulturalnych, udział mogą wziąć osoby indywidualne. Termin przyjmowania prac upływa 6 listopada b.r. i liczy się data dostarczenia pracy. Protokół pokonkursowy wraz z wynikami zostanie umieszczony na stronie internetowej organizatora najpóźniej do 9 listopada. Prace dostarczamy osobiście lub pocztą na adres: Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2, ul. St. Leszczyńskiego 42 85-137 Bydgoszcz z dopiskiem: „Konkurs literacko-plastyczny – Moja Książka”  regulamin

Zasłużony kapłan ze Szwederowa obchodził 95 urodziny

https://bydgoszcz.naszemiasto.pl /Jolanta Zielazna/Archiwum

W sobotę ksiądz prałat Władysław Mielcarek obchodził 95. urodziny. Jest to wyjątkowa postać w życiu Szwederowa. W latach 1972-2004 pełnił funkcję proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory, gdzie obecnie jest rezydentem. Był jednym z inicjatorów odbudowy przedwojennego pomnika-krzyża przy zbiegu ulic Orlej i ks. Skorupki. Włączał się w działalność  Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz Koła Miłośników Szwederowa. Przez kilka kadencji działał w Miejskim Komitecie Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. Angażował się też w organizację obchodów zniszczenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego.
źródło: bydgoszcz.naszemiasto.pl
Życzymy Dużo Zdrowia!!

Zasady odbywania kwarantanny

Drodzy mieszkańcy Szwederowa wierzymy, że przez ten trudny okres przejdziemy szczęśliwie i w zdrowiu. Gdyby jednak przydarzyła się konieczność odbycia kwarantanny powinieneś wiedzieć o kilku istotnych kwestiach które opisane są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
1. Kwarantanna jest nakładana na osoby które miały styczność ze źródłem zakażenia (np. kontakt z osobą zakażoną). Kwarantannie podlegają również osoby, która wróciła z zagranicy i przekroczyły granicę zewnętrzną UE.

2. Kwarantanna wynosi 10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia albo 10 dni po dniu przekroczenia granicy (w tym przypadku kwarantannę odbywa się z osobami zamieszkującymi wspólnie).

3. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

4. W przypadku osoby, która uzyskała ujemny wynik testu na koronawirusa, wykonanego przed 2 września, albo osoby, której obowiązkowa kwarantanna trwała już co najmniej 10 dni, kwarantanna trwa nie dłużej niż do 3 września 2020 r.

5. Gdzie odbywasz kwarantannę:…więcej

Darmowe przejazdy w dniu Wszystkich Świętych

www.naszabydgoszcz.pl

Radni miejscy zdecydowali, że w dniu 1 listopada komunikacja miejska będzie bez opłat. Cieszy to szczególnie w kontekście trudnej sytuacji finansowej naszego miasta związanej z zagrożeniem epidemiologicznym. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i trudno jest wyrokować jak będzie wyglądała na koniec października. Wierzymy, że do tego czasu wszystko się ustabilizuje. Na pewno będziemy musieli pamiętać o maseczkach i zachowaniu dystansu więcej

 

 

Rondo Kujawskie – wraca ruch okrężny

www.bydgoszcz.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek znacząco zmieni się organizacja ruchu na Rondzie Kujawskim. Natomiast od środy 14 października rozpoczną się testy torowiska. Na rondzie, w miejscu gdzie obecnie funkcjonuje łamane pierwszeństwo udostępnione zostaną jezdnie wokół wyspy centralnej i wprowadzony będzie ruch okrężny. Otwarta dla ruchu zostanie północna jezdnia ul. Wojska Polskiego (w stronę Wyżyn). Na tym odcinku zamknięta pozostanie ul. Sokola. Nowe rondo pozwoli też  otworzyć przebudowaną wschodnią jezdnię ul. Kujawskiej (od strony Wzgórza Wolności, przy stacji paliw). Równocześnie rozpocznie się przebudowa zachodniej jezdni (od strony Szwederowa) oraz północnej jezdni ul. Solskiego (również od strony Szwederowa). Na ul. Solskiego zlikwidowane zostanie też tymczasowe rondo przy ul. Chołoniewskiego. Do dokończenia prac niezbędne jest też zamknięcia   wjazdu w ulice M. Konopnickiej i Lwowską (od strony Kujawskiej)….więcej

Czy to już jesień? MDK zaprasza na imprezę do „Jordaniaka”

Impreza „Czy to już Jesień?! – integracyjne spotkanie wielopokoleniowe, stanowi kontynuację cyklu imprez w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, pn. ZOSTAW SWÓJ ŚLAD. Pragniemy zaprosić rodziny do wspólnej aktywności na świeżym powietrzu w myśl maksymy ” w zdrowym ciele, zdrowy duch!” A także nawiązując do postaci naszego patrona dr Henryka Jordana pioniera wychowania fizycznego. W sobotę 10.10.2020 w „Jordanku” dla każdego będzie coś interesującego! Gry integracyjne, zawody sprawnościowe, pokazy, zabawy zręcznościowe i podwórkowe to dla dzieci w grupach wiekowych. Występ klauna z pewnością zachwyci maluchy.
Wybierzemy MISTRZA Strzelców, to niespodzianka dla Tatusiów. Zumbowe szaleństwo – to atrakcja przygotowana dla Mam!
Będziemy odkrywać szyfry oraz niespodzianki w „Ogrodzie zagadek”, jeździć na hulajnodze a wszystko pod czujnym okiem grupy ratownictwa PCK. Po aktywnościach ruchowych, rodziców zaprosimy do muzycznej kawiarenki na aromatyczną kawę i coś słodkiego przy jesiennych nutach, a dzieciaki spędzą czas w kinie sferycznym (dwa seanse dostosowane do wieku i zainteresowań naszych uczestników, tych młodszych i tych starszych), a potem na owocowych warsztatach kulinarnych.

Będzie zdrowo, kolorowo i pysznie! Na zakończenie wspólnie zrobimy pizze pod bacznym okiem kucharzy z restauracji Pizza i Gitara. Najwytrwalsi uczestnicy imprezy rozegrają krótki mecz piłki nożnej z udziałem rodziców, nauczycieli i starszych wychowanków. Zwycięzcy otrzymają Puchar, a rodziny uhonorowane zostaną pamiątkowy medalami. Przed nami moc atrakcji i sportowych wrażeń.
więcej na stronie MDK

W piątek koniec konsultacji. Możliwa zmiana przebiegu linii 61.

Planowana jest zmiana przebiegu linii numer 61. Autobus ma kursować z pętli Rekinowa do r. Kujawskiego po dotychczasowej trasie, a dalej skierowana zostanie ul. Kujawską; Bernardyńską (przez r. Jagiellonów) do pl. Kościeleckich. Zmiana zachowuje bezpośrednie połączenie Osowej Góry z górnym tarasem Bydgoszczy (do r. Kujawskiego), a jednocześnie stwarza możliwość bezpośredniego połączenia północnej części Szwederowa z centrum Bydgoszczy (pl. Kościeleckich), co wielokrotnie postulowali mieszkańcy Szwederowa.

Opis Kujawska-Toruńska-Forodńska

Mając na względzie osoby starsze oraz sygnały napływające od części mieszkańców Szwederowa Rada Osiedla Szwederowo rekomenduje zmianę trasy linii 61 zgodnie z powyższym opisem czyli z zachowaniem połączenia górnego tarasu z Osową Górą i centrum (pl.Kościeleckich). Zachęcamy do udziału w konsultacjach i prosimy o poparcie tego pomysłu przejdź do konsultacji

 

Sezon w pełni pamiętajmy o zasadach bezpiecznego grzybobrania

www.pwisbydgoszcz.pl

Niestety zdarzają się pomyłki, dlatego przypominamy kilka zasady bezpiecznego grzybobrania:
Należy zbierać gatunki grzybów tylko dobrze nam znane. Nie zbieramy grzybów zbyt starych i przejrzałych, ponieważ mogą spowodować nieswoiste zatrucie pokarmowe.
1) Nie zbieramy zbyt młodych owocników bez wykształconych cech danego gatunku ponieważ to one są najczęstszą przyczyną tragicznych pomyłek.
2) Nie zbieramy gatunków grzybów będących pod ochroną.
3) Grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy lub łubianek, nigdy do reklamówek foliowych.
4) Nie wolno dokonywać oceny grzybów po smaku i wg przesądów.
5) Grzyby podczas zbiorów należy wykręcać z podłoża, a powstały po nich „dołek” zasypać ziemią (w ten sposób zapobiegamy wyschnięciu grzybni). Wykręcenie całego owocnika jest niezbędne przy identyfikacji danego grzyba, ponieważ wiele cech morfologicznych znajduje się na trzonie danego owocnika.
6) Potrawy z grzybów są ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się podawania potraw z grzybów dzieciom oraz osobom starszy

Specjaliści czekają  od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 13:00. Porady udzielane są przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna). Do identyfikacji należy przynosić wyłącznie grzyby świeże, wykręcone w całości z podłoża!
więcej