Co zrobić z choinką po świętach

Święta, święta i po świętach… a co z choinką? Jak pozbyć się drzewka w ekologiczny sposób? Opcji jest kilka.
1. Wrzuć choinkę do pojemnika BIO.
Jeśli w tym roku kupiliśmy drzewko cięte (bez doniczki), możemy je pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne.
2. Wystaw choinkę koło śmietnika jako odpad wielkogabarytowy.
Wystarczy wystawić drzewko dzień przed przyjazdem firmy, która w danym sektorze odbiera duże gabaryty oraz zużyty sprzęt elektryczny. Dotyczy to zarówno mieszkańców zabudowy wielorodzinne, jak i domków jednorodzinnych. Jest to całkowicie bezpłatne, a harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych znajduje się TUTAJ.
3. Zasadź w ogródku.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup drzewka w doniczce, możemy je przesadzić do ogrodu. Należy to zrobić wiosną, najlepiej w kwietniu/maju. Warto zwrócić uwagę, czy kupiliśmy rośliny, które od początku były uprawiane w donicach. Okazy przesadzane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięte korzenie i mogą chorować.
4. Wykorzystaj do ochrony innych roślin.
Gałązki, które mają jeszcze igły, możemy oddzielić od pnia i użyć jako osłony przeciwmrozowe dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty oraz igły można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.
5. Każdy też może oddać choinkę do PSZOK-u. Przypomnijmy, że w Bydgoszczy takie punkty istnieją przy ul. Inwalidów 15, Ołowianej 43 i Jasinieckiej 7A
więcej (kliknij)