Tak rodziła się legenda Jana Rulewskiego

Przedrukowano z biuletynu Urzędu Miasta Bydgoszczy “Bydgoszcz Informuje”  nr 35, 15 – 28/11/2023 za zgodą wydawcy.

Tak rodziła się legenda Jana Rulewskiego
4 sierpnia 1965 – chłopak ze Szwederowa, dezerter z jednostki karnej w Sanoku próbuje uciec na Zachód, ale na granicy łapią go Czesi. I to pewnie najszczęśliwszy dzień w jego życiu. Zamiast zwykłym Janem Rulewski, Johnem czy Johannem zostanie sławnym Janem Rulewskim z Solidarności.
Jan Rulewski, rocznik 1944. W okupacyjnym, niemieckim akcie urodzenia wpisano go jako Johanna. Ojciec był murarzem, a matka „przy mężu”; dorabiała szyciem. Ciężko im było. Mieszkanie mieli bardzo ciasne – pokój z kuchnią. Wychowanie trojga dzieci było wielkim wyzwaniem. Janek musiał pracować od dzieciństwa. Razem z matką zatrudnili się do porannego roznoszenia mleka. Wstawali o czwartej rano, zabierali pełne butelki z mleczarni przy ulicy Nowodworskiej i zanosili ludziom pod drzwi. Ojciec zbudował rozklekotany wózek aby załadować butelki z mlekiem. Ciężka to była praca – bieganina od domu do domu, od klatki do klatki, po schodach. Do godziny siódmej musieli obrobić rejon. Zarobki były marne. Częste były reklamacje związane z zabieraniem mleka spod drzwi.
Szwederowo – ni to wieś, ni miasteczko
Szwederowo, dzielnica Bydgoszczy. Ale jakże inna! Przed i długo po II wojnie była swoistą enklawą tuż nad samym centrum miasta. Ni to wieś, ni miasteczko. Pełna swoistego folkloru i zapóźnienia cywilizacyjnego. Dzielnica ludzi charakternych, krnąbrnych i patriotycznych. Ludzi, którzy brali udział w wydarzeniach 3 września 1939 roku i ponieśli ogrom ofiar podczas okupacji hitlerowskiej. Każdego roku organizowane są uroczystości ku czci 21 zamordowanych mieszkańców w pokłosiu tamtych wydarzeń. A także w rocznicę spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego. kliknij aby przejść do artykułu

67 rocznica zniszczenie zagłuszarki fal radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego

W niedzielę po uroczystej mszy świętej upamiętniliśmy wydarzenia, które miały miejsce 18 listopada 1956 roku, kiedy to spontaniczna manifestacja doprowadziła do zniszczenia zagłuszarki fal radiowych znajdującej się na Wzgórzu Dąbrowskiego. Spalenie zagłuszarki miało charakter symboliczny i było wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznej cenzury. Było to pierwsze masowe wyrażenie niezadowolenia. W manifestacji 18 listopada 1956 roku wzięło udział około 3000 osób. 

IPN przygotował wystawę pt. „Bydgoski Listopad 1956 roku. Bydgoszczanie przeciwko sowieckiemu symbolowi zniewolenia”, poświęconą zajściom w Bydgoszczy, oraz represjom wobec manifestantów i oddźwiękom, jakie wydarzenia wywołały w prasie. Autorem ekspozycji jest dr Marek Szymaniak strona IPN (kliknij)

Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2 zaprasza na Otwarty Turniej Szachowy

W turnieju szachowym mogą wziąć udział chętni z kraju i zagranicy. Wpisowe do turnieju talentów wynosi 35 złotych. Udział w turnieju błyskawicznym to koszt 25 złotych. Zgłoszenie uczestnictwa należy przesłać na adres MDK-2 ul. Leszczyńskiego 42, 85-137 Bydgoszcz, mail: mdk2jordan@poczta.onet.pl do 22 grudnia lub za pośrednictwem serwisu www.chessmanager.com do 21 grudnia do godziny 15. Informacja telefoniczna: 723 973 408 Adam Łętocha.

Bydgoski Budżet Obywatelski

Karta do głosowania znajduje się tutaj kliknij aby otworzyć. Głosowanie odbywa się tylko w formie elektronicznej. Nie ma papierowych kart do głosowania. W BBO można głosować na projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Muszą być ogólnodostępne – z efektu ich realizacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Należy pamiętać, że teren, na którym będą zlokalizowane inwestycje, musi należeć do Miasta. Głosowanie trwa od 2 do 30  listopada 2023 r. (start i koniec o godz. 12.00).
Kto może głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?
Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy.

Czy obcokrajowcy mogą zagłosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?
Tak. Obcokrajowcy zamieszkali na terenie Bydgoszczy mogą głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Czy osoba niepełnoletnia może wziąć udział w głosowaniu?
Tak. W BBO osoba niepełnoletnia może brać udział w głosowaniu. W karcie do głosowania należy zaznaczyć zgodę opiekuna prawnego.

Czy osoba niezameldowana w Bydgoszczy może głosować?
 Tak. Głosować mogą wszystkie osoby zamieszkałe w Bydgoszczy. Nie jest brany pod uwagę adres zameldowania.

Jak głosujemy?
Głosowanie odbędzie się elektronicznie. W zeszłych latach ta forma się już sprawdziła. Jest wyjątkowo proste – wystarczy wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo, podać swoje dane weryfikacyjne i wybrać swoich faworytów. Całość zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że wypełnić formularz możemy tylko raz. W formularzu głosujemy maksymalnie na 4 projekty: jeden ponadosiedlowy, jeden osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu, 1 mikroprojekt osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu oraz na jeden projekt społeczny.
Gdzie mogę znaleźć wyniki weryfikacji?
wyniki weryfikacji dostępne są tutaj
więcej informacji o głosowaniu (kliknij)

 

Ordynariusz diecezji bydgoskiej na Szwederowie

W poniedziałek 23 października w siedzibie Rady Osiedla Szwederowo mieliśmy zaszczyt gościć ordynariusza diecezji bydgoskiej Bp Krzysztofa Włodarczyka, infułata ks. Ryszarda Pruczkowskiego oraz ks. Damiana Pawlikowskiego sekretarza biskupa. Była to okazja do rozmowy o historii naszego osiedla, codziennym życiu oraz wyzwaniach. Biskup przejrzał osiedlową kronikę prowadzoną przez radę osiedla oraz dokonał pamiątkowego wpisu aby upamiętnić spotkanie. Ksiądz Ryszard podzielił się z nami historiami ze swojego kapłaństwa, opowiedział o trudnych początkach parafii p.w. Bożego Ciała. Pani Krystyna Gawek przypomniała najważniejsze wydarzenia w historii Szwederowa. Pan Aleksander Deja opowiedział o pracy rady osiedla, o sukcesach, niepowodzeniach i czekających wyzwaniach.

Bp Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1981 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie wtedy studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 – dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie. 7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej. 21 września 2021 roku papież Franciszek mianował biskupa Krzysztofa Włodarczyka ordynariuszem diecezji bydgoskiej więcej (kliknij)
Podstawowym elementem herbu biskupa bydgoskiego jest otwarta róża, która odnosi się do określenia Matki Bożej jako Róży duchownej. Jest to zwrot, który zawiera litania loretańska. Rozkwit życia duchowego Maryi był także związany z cierpieniem, zgodnie z proroctwem Symeona: „A Twoją duszę miecz przeniknie”. We wnętrzu róży znajduje się tzw. chrystogram, czyli dwie greckie litery X (chi) oraz P (rho), czyli skrót greckiego słowa Christos, które stanowi mesjański tytuł Jezusa. Znak ten otoczony jest koroną cierniową wskazującą na mękę Pańską. Jest to wyraźne nawiązanie do Matki Bożej Skrzatuskiej, czczonej jako Matka Bolesna (przedstawiona w formie piety). Biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój” zostało zaczerpnięte z pozdrowienia skierowanego przez apostoła Pawła do Tymoteusza: „Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana”(1 Tm 1, 2; 2 Tm 1, 2).