Rozmowa z Romanem Jasiakiewiczem byłym prezydentem Bydgoszcz

W sobotę 28 października w Bydgoskiej Alei Autografów odsłoniła swój podpis członkini Rady Osiedla Szwederowo, wieloletnia wolontariuszka Krystyna Gawek. O inicjatywie, która doprowadziła do wyróżnienia mieszkanki naszej dzielnicy Szwederowa rozmawiałem z Romanem Jasiakiewiczem byłym prezydentem Bydgoszczy, radnym województwa kujawsko- pomorskiego.
W.P.: Wiem, że to Pan zgłosił kandydaturę Pani Krystyny Gawek…
R.J.: Tak, zgłosiłem kandydaturę Pani Krystyny Gawek przewodniczącemu RO Szwederowo Panu Aleksandrowi Deji. To już były ostatnie dni przed posiedzeniem Kapituły, której przewodniczy Prezydent Miasta. Znam Olka od lat i wiem, że „stanie na głowie” by każdą sprawę doprowadzić do końca. No i udało się! Kandydatura Pani Krysi została oficjalnie zgłoszona do Kapituły, 3 – krotnie była głosowana (taki jest tryb wyłaniana osób) i ostatecznie Pani Krystyna Gawek została tegoroczną laureatką bydgoskich autografów.
W.P.: Dlaczego właśnie Pani Krystyna Gawek została przez Pana zgłoszona; zna Pan przecież wiele osób zasłużonych dla Bydgoszczy?
R.J.: To szacunek i serdeczne podziękowanie dla społecznej aktywności i zaangażowania Pani Krystyny Gawek przez 60 lat na rzecz ukochanego Szwederowa oraz w TMMB (Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy). To także serdeczne podziękowania dla rzeszy aktywnych mieszkańców Szwederowa skupionych w Radzie Osiedla z przewodniczącym Aleksandrem Deją na czele. To ukłon wobec wszystkich, którzy budują dobrą atmosferę na Szwederowie , którzy wiedzą , że wspólne działanie najszybciej przynosi efekty. Prywatnie powiem, że Szwederowo jest mi bliskie; tu przy ulicy Nowodworskiej skończyłem szkołę podstawową nr 9 (kto jeszcze pamięta tę szkołę), liceum, w kościele MBNP brałem ślub. Wracając do pytania: na Szwederowie istnieje ważna i wyjątkowa więź między mieszkańcami, mieszkańcy znają się, dzielą się nawzajem swoimi troskami, spierają się, mam nadzieję dla dobrej sprawy.
W.P.: Dziękuję za rozmowę. Rozmawiałem z Romanem Jasiakiewiczem.