Rozmowa z Romanem Jasiakiewiczem byłym prezydentem Bydgoszcz

W sobotę 28 października w Bydgoskiej Alei Autografów odsłoniła swój podpis członkini Rady Osiedla Szwederowo, wieloletnia wolontariuszka Krystyna Gawek. O inicjatywie, która doprowadziła do wyróżnienia mieszkanki naszej dzielnicy Szwederowa rozmawiałem z Romanem Jasiakiewiczem byłym prezydentem Bydgoszczy, radnym województwa kujawsko- pomorskiego.
W.P.: Wiem, że to Pan zgłosił kandydaturę Pani Krystyny Gawek…
R.J.: Tak, zgłosiłem kandydaturę Pani Krystyny Gawek przewodniczącemu RO Szwederowo Panu Aleksandrowi Deji. To już były ostatnie dni przed posiedzeniem Kapituły, której przewodniczy Prezydent Miasta. Znam Olka od lat i wiem, że „stanie na głowie” by każdą sprawę doprowadzić do końca. No i udało się! Kandydatura Pani Krysi została oficjalnie zgłoszona do Kapituły, 3 – krotnie była głosowana (taki jest tryb wyłaniana osób) i ostatecznie Pani Krystyna Gawek została tegoroczną laureatką bydgoskich autografów.
W.P.: Dlaczego właśnie Pani Krystyna Gawek została przez Pana zgłoszona; zna Pan przecież wiele osób zasłużonych dla Bydgoszczy?
R.J.: To szacunek i serdeczne podziękowanie dla społecznej aktywności i zaangażowania Pani Krystyny Gawek przez 60 lat na rzecz ukochanego Szwederowa oraz w TMMB (Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy). To także serdeczne podziękowania dla rzeszy aktywnych mieszkańców Szwederowa skupionych w Radzie Osiedla z przewodniczącym Aleksandrem Deją na czele. To ukłon wobec wszystkich, którzy budują dobrą atmosferę na Szwederowie , którzy wiedzą , że wspólne działanie najszybciej przynosi efekty. Prywatnie powiem, że Szwederowo jest mi bliskie; tu przy ulicy Nowodworskiej skończyłem szkołę podstawową nr 9 (kto jeszcze pamięta tę szkołę), liceum, w kościele MBNP brałem ślub. Wracając do pytania: na Szwederowie istnieje ważna i wyjątkowa więź między mieszkańcami, mieszkańcy znają się, dzielą się nawzajem swoimi troskami, spierają się, mam nadzieję dla dobrej sprawy.
W.P.: Dziękuję za rozmowę. Rozmawiałem z Romanem Jasiakiewiczem. 

Nowe autografy na ulicy Długiej

foto: www.bydgoszcz.plfoto: www.bydgoszcz.pl
W zacnym gronie wyróżnionych osób znalazła się Krystyna Gawek zasłużona działaczka ze Szwederowa. Od ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. Gratulujemy i Dziękujemy za wieloletnie zaangażowanie w życie naszego osiedla i miasta. Oprócz Pani Krystyny w sobotę 28.10 w Bydgoskiej Alei Autografów odsłonili swoje podpisy również Marek Chełminiak i prof. Roman Ossowski. W uroczystości oprócz laureatów wzięli udział m.in. prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. więcej o uroczystości (kliknij)

Wymiana oświetlenia na ulicy Ugory

foto: www.bydgoszcz.pl
foto: www.bydgoszcz.pl

W ramach rozpoczętej inwestycji wzdłuż ul. Ugory  wymieniane jest oświetlenie. Powstaje również dodatkowa zebra z oświetleniem w rejonie przystanku autobusowego. Doświetlane są istniejące przejścia dla pieszych. Specjalne oprawy na latarniach pozwolą kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych. To jeden z elementów miejskiego programu poprawy bezpieczeństwa w Bydgoszczy. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym roku. Równocześnie trwa także budowa retencyjnego zbiornika u zbiegu ulic Podgórnej, Orlej, Leszczyńskiego, Nowodworskiej i Ugory. W kolejnym etapie w obrębie ważnego skrzyżowania powstanie bezpieczne przejście dla pieszych i dosadzona zostanie zieleń. Wlot ul. Podgórnej zostanie zawężony. Powstanie bezpieczne, wyniesione  przejście dla pieszych. więcej (kliknij)

Nowa siłownia plenerowa na Szwederowie

Miasto zleci kolejne prace przy terenach sportowo-rekreacyjnych na Szwederowie. Przy Szkole Podstawowej nr 63 powstanie siłownie plenerowa. Zadanie do realizacji w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim wybrali mieszkańcy. W sąsiedztwie asfaltowego boiska zostanie wybudowana plenerowa siłownia z szeregiem urządzeń rekreacyjnych umożliwiających m.in. doskonalenie się w kalistenice. Przy urządzeniach, gdzie zachodzi ryzyko upadku wykonana zostanie bezpieczna nawierzchnia z piasku płukanego. Odtworzone zostaną także trawniki. Obecnie trwa postępowanie, które wyłonić ma wykonawcę zadania. więcej (kliknij)

Dzieci spędziły czas na Ranczo

We wtorek dzieci z Zespołu Szkół Nr 30 Specjalnych miały wycieczkę współfinasowaną przez Radę Osiedla Szwederowo. Uczniowie pojechali do Nowego Ciechocinka i spędzili czas w malowniczo położonym Ranczo pod Olszyną. Piękna pogoda, przejażdżka tramwajem konnym, spacer po lesie, praca plastyczna, zabawa na placu zabaw, karmienie zwierząt, przejażdżka na koniu i ognisko z kiełbaską umiliły wtorkowy dzień. 
Zespół Szkół Nr 30 Specjalnych jest jednym z trzech szkół tego typu w Bydgoszczy. Szkoła powstała w 1967 roku w starym, liczącym ponad 100 lat, budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Dworcowej 82. Warunki lokalowe tej szkoły nie zaspokajały szeregu potrzeb w zakresie rewalidacji uczniów. Brak boiska uniemożliwiał prowadzenie ćwiczeń ruchowych na lekcjach wychowania fizycznego i hamował naturalną u dzieci potrzebę ruchu w czasie przerw. W takich warunkach szkoła funkcjonowała przez 33 lata więcej (kliknij)

 

Inni też popełniają błędy

W październiku zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną „Inni też popełniają błędy. Zwolnij.” Bohaterami spotu są dwaj kierowcy, a dramatyczna sytuacja, która ma za chwilę nastąpić zilustrowana jest poprzez zatrzymanie czasu. Jeden z mężczyzn przepraszając za popełniony błąd, polegający na wymuszeniu pierwszeństwa na skrzyżowaniu prosi, aby drugi kierowca zahamował, ze względu na dziecko, które jedzie razem z nim. Niestety jest już za późno aby zmienić bieg wydarzeń. Im szybciej jedziemy, tym mniej czasu mamy na reakcję a droga hamowania pojazdu zdecydowanie się wydłuża. Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2022 roku z winy prowadzących pojazdami doszło do 19373 wypadków, co stanowi 90,9 proc. ich ogółu. Wkrótce wielu z nas czekają podróże związane z Dniem Wszystkich Świętych. Bądźmy rozsądni.

 

 

 

 

 

Maria Konopnicka na Szwederowie

W tym miesiącu, 8 października przypadła 113 rocznica śmierci Marii Konopnickiej. W tym symbolicznym dniu odwiedziliśmy pomnik poetki znajdujący się na Szwederowie. Przypomnijmy, że pomnik odsłonięto w trakcie IX „Dni Szwederowa,” 25 września 1993 roku w sobotę o godzinie 12. Była to inicjatywa Koła Miłośników Szwederowa, która otrzymała formalne wsparcie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Całe przedsięwzięcie nie okazałoby się sukcesem bez ofiarności firm, instytucji, szkół oraz osób prywatnych. Zbieraniem środków zajął się Społeczny Komitet Budowy. Bydgoska rzeźbiarka Pani Krystyna Panasik zaprojektowała i wykonała rzeźbę. Ciekawostką jest, że pomnik odsłonięto w niedokończonej formie z powodu braku wystarczających środków finansowych…więcej (kliknij)

Maria Konopnicka to polska pisarka, uznawana za jedną z najwybitniejszych poetek okresu realizmu. Publicystka, tłumaczka, nowelistka, krytyczka literatury, aktywistka społeczna oraz autorka utworów dla dzieci.

 

 

III Edycja Sportowej Szwederiady

Rozpoczęła się III edycja sportowej Szwederiady. W tym roku szkolnym pierwsze zawody odbyły się w poniedziałek 2 października w Szkole Podstawowej nr 41. Szkoły rywalizowały w grze sportowej palant. Gra palant powstała prawdopodobnie w XVI wieku, za rządów Zygmunta Starego lub Zygmunta Augusta. Samo słowo “palant” wywodzi się prawdopodobnie od włoskiego słowa pallante co oznaczało gracza w piłkę. W poniedziałkowym  turnieju wzięły udział cztery szkoły: gospodarze – Szkoła Podstawowa nr 41, Szkoła Podstawowa nr 30, Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Sokrates oraz Katolicka Szkoła Podstawowa. Niestety w pierwszych zawodach nie uczestniczyła Szkoła Podstawowa nr 63. Rywalizacja była zacięta i nie było drużyny która by wygrała wszystkie mecze😲😲
Wyniki turnieju Palanta:
1 miejsce Szkoła Podstawowa nr 30
2 miejsce Katolicka Szkoła Podstawowa
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 41
Tym razem poza podium Międzynarodowa Szkoła Sokrates.
Dziękujemy gospodarzom turnieju za organizację i ciepłe przyjęcie. Gratulujemy zwycięzcy 💪💪💪💪
Klasyfikacja Szwederiady sportowej po pierwszych zawodach:
1 miejsce Szkoła Podstawowa nr 30 – 3 punkty
2 miejsce Katolicka Szkoła Podstawowa – 2 punkty
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 41 – 1 punkt
4 miejsce Międzynarodowa Szkoła Sokrates
5 miejsce Szkoła Podstawowa nr 63
Przypomnijmy, że w pierwszej edycji Szwederiady zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 30. Obecnie puchar przechodni znajduje się w Szkole Podstawowej nr 63, która zwyciężyła w drugiej edycji.