Historia Szwederiady

Pomysł na reaktywowanie lokalnego współzawodnictwa sportowego narodził się cztery lata temu w 2019 roku, gdy w gronie radnych zastanawialiśmy się nad nowymi przedsięwzięciami dla mieszkańców Szwederowa. Tomek Ciechanowski przypomniał o cyklu imprez sportowych, których ostatnia edycja odbyła się ponad 20 lat temu. Najważniejszy był pomysł a dalej to już poszło prawie gładko… Rada Osiedla Szwederowo zdecydowała się patronować Szwederiadzie, koordynować i pomagać w realizacji. Przewodniczący rady Pan Aleksander Deja wziął na siebie zadania logistyczne jak zakup medali, nagród i pucharów. Doradcą dydaktycznym i człowiekiem od zadań „specjalnych” został Tomasz Ciechanowski a koordynatorem projektu Wiesław Palmowski. W lutym 2020 roku zapytaliśmy pięć szkół, czy są zainteresowane osiedlową rywalizacją sportową. Trafiliśmy w punkt, wszystkie szkoły wyraziły zainteresowanie. Następnie w siedzibie rady zorganizowaliśmy spotkanie…więcej (kliknij)

Remont zabytkowego gmachu przy ulicy Traugutta

www.bydgoszcz.pl
foto: www.bydgoszcz.pl

Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę prac związanych z przebudową zabytkowego gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych na Szwederowie. Miasto zabezpieczyło 5 mln zł na rozpoczęcie prac w tym roku. Ze względu na rządowe cięcia  Bydgoszcz złożyła wniosek o dofinansowanie remontu dachu ze środków centralnych przeznaczonych na odbudowę zabytków. Zakończenie inwestycji  planowane jest w przyszłym roku. Budynek został wzniesiony w latach 1905-07. Ufundował go radny Heinrich Dietz, który w swym testamencie ustanowił fundację na rzecz budowy domu sierot. Projekt wykonał miejski radca budowlany Carl Meyer, autor wielu innych wspaniałych gmachów zdobiących miasto. Obok domu mieszkalnego wzniesiono osobny budynek, mieszczący sale zabaw, gimnastyczną oraz pomieszczenia gospodarcze. Na potrzeby domu miasto przekazało przyległy teren o powierzchni 2 hektarów z przeznaczeniem na ogród warzywny i sad. Był to pierwszy Dom Sierot w Bydgoszczy. Budynek prawie przez cały okres użytkowany był z myślą o opiece nad dziećmi, które straciły rodziców. W okresie okupacji hitlerowskiej Niemcy urządzili w budynku siedzibę dla organizacji Hitlerjugend. W 1996 roku w ramach obchodów jubileuszu 650-lecia Bydgoszczy, na murze ogrodzenia umieszczono tablicę pamiątkową dedykowaną pamięci H. Dietza. więcej (kliknij)

 

 

 

 

 

42 Dni Szwederowa

W sobotę 17 czerwca na terenie Młodzieżowego Domu Kultury odbyła się nasza cykliczna osiedlowa impreza, 42 Dni Szwederowa połączone z festynem Słońce świeci dla wszystkich dzieci. Lokalna impreza to doskonała okazja aby wyróżnić osoby zaangażowane w życie naszego osiedla. Tradycyjnie Rada Osiedla Szwederowo przyznała wyróżnienia w dwóch kategoriach: Szwederowiak Roku oraz Przyjaciel Szwederowa. W tym roku Szwederowiakiem Roku został pan Bogusław Grabias. który od wielu lat wspiera nas przy oprawach naszych imprez oraz umożliwił nam prowadzenie strony internetowej.  Gratulujemy i Dziękujemy za współpracę. W tym roku honorowy tytuł Przyjaciela Szwederowa otrzymały dwie osoby pani  Elżbieta Rusielewicz oraz pani Barbara Trempała, które od wielu lat wspierają nas w realizacji osiedlowych przedsięwzięć i inicjatyw dla mieszkańców Szwederowa. Dziękujemy za wieloletnie wsparcie.

 

 

Nie byłoby imprezy bez naszych sponsorów. To dzięki nim mogliśmy zapewnić atrakcje dla dzieci i dorosłych. Dziękujemy Wszystkim!!

 

 

 

 

 

Szwederiada 2022/2023

W dniu wczorajszym Szkoła Podstawowa nr 41 im. Romualda Traugutta była gospodarzem ostatnich zawodów tegorocznej Szwederiady. Podobnie jak w zeszłym roku szkoły rywalizowały w grze sportowej kwadrant. Kwadrant to gra wywodząca się od palanta, różniąca się zasadami. Reguły gry: drużyna w posiadaniu piłki wykonuje rzut po gwizdku sędziego – po rzucie piłki zawodnik biegnie przez bazy oznaczone kolorowymi znacznikami. Za przebiegnięcie wszystkich baz po swoim rzucie zawodnik zdobywa 2 punkty – za przebiegniecie z przystankami w bazach 1 pkt. Piłkę należy wyrzucić za linię przerywaną wskazaną na początku spotkania przez sędziego. Obowiązuje również ograniczone pole gry – liczą się auty – zawodnik po autowym rzucie przechodzi do bazy „0”. Drużyna na polu odrzuca jak najszybciej piłkę na stronę rzucających – nie wolno piłki kopnąć. W zawodach uczestniczyli uczniowie klas 5 i 6 (drużyny mieszane 2 dziewczynki i 2 chłopców z klasy 5 i 2 dziewczynki i 2 chłopców z klasy 6). Rywalizacja była zacięta a o ostatecznym zwycięstwie zdecydował wynik bezpośredniego meczu między SP 41 oraz SP 63.
Wyniki gry sportowej kwadrant
1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 41 i 3 punkty zdobyte w Szwederiadzie.
2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 63, 2 punkty zdobyte w Szwederiadzie.
3 miejsce – Katolicka Szkoła Podstawowa, 1 punkt w Szwederiadzie.
Tym razem bez punktów Szkoła Podstawowa nr 30 oraz Międzynarodowa Szkoła Sokrates. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale.
Ponieważ były to piąte i ostatnie zawody drugiej edycji Szwederiady szkoła, która zebrała największa ilość punktów w całym cyklu otrzymała pod opiekę Puchar Przechodni ufundowany przez Radę Osiedla Szwederowo. W zeszły roku puchar znajdował się w Szkole Podstawowej nr 30.

                                                                                                                                       
W tym roku szkolnym puchar trafił do Szkoły Podstawowej nr 63. Gratulujemy!!!
Końcowa klasyfikacja:
1 miejsce  Szkoła Podstawowa nr 63 – 10 punktów
2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 41 oraz Międzynarodowa Szkoła Sokrates – 6 punktów
3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 30 – 5 punktów
4 miejsce Katolicka Szkoła Podstawowa – 3 punkty.
Szkoła Katolicka nie mogła uczestniczyć w jednych zawodach.

Dziękujemy dyrekcji naszych szkół za pozytywne nastawienie i wsparcie tego przedsięwzięcia. Podziękowania dla  nauczycieli za ich zaangażowanie oraz kreatywność w znajdowaniu nowych form rywalizacji. Podziękowania dla Rady Osiedla Szwederowo. Dziękujemy panu Wiesławowi Palmowskiemu, który koordynuje i planuje zawody oraz jest w  kontakcie z nauczycielami. Podziękowania dla Tomasza Ciechanowskiego, który wspiera nas  dydaktycznym doświadczeniem. Zawsze można liczyć na wsparcie Przewodniczącego Rady Osiedla Szwederowo. Pan Aleksander Deja w pełni zaangażował się w projekt a  jego doświadczenie w obszarach logistycznych jest bezcenne. 
TVP Sport_relacja