Pomoc uchodźcom

foto: www.bydgoszcz.pl
foto: www.bydgoszcz.pl

Trwa agresja i inwazja militarna wojsk Putina na Ukrainę. Nasi sąsiedzi znajdują się w bardzo trudnym położeniu, wiele rodzin szuka bezpiecznego schronienia w Polsce. Bydgoszcz zaangażowała się w pomoc Ukrainie, dlatego osoby, które mogą wspomóc uchodźców proszone są o wypełnienie ankiety opisującej zakres i obszary możliwego wsparcia. Mieszkańcy mogą zaoferować pomoc m.in. dot. zakwaterowania, mogą zgłaszać się także tłumacze, psychologowie władający językiem ukraińskim. Potrzeby są na bieżąco aktualizowane dlatego warto zgłaszać się z każdą inicjatywą. W formularzu wystarczy wskazać formę pomocy, może to być pomoc: rzeczowa, finansowa, lokalowa, tłumaczenia, pomoc prawna i medyczna, transport, edukacja i inne ankieta (kliknij)
Można także wesprzeć poniższe organizacje. Prosimy jednak, aby przed dokonaniem wpłaty  upewnić się, że przekazane środki faktycznie trafią do potrzebujących. 

  1. Polski Czerwony Krzyż: to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Polski Czerwony Krzyż pod hasłem #napomocUkrainie prosi o wpłaty na konto organizacji z dopiskiem Ukraina. Organizacja wyjaśnia, że w pierwszej kolejności zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Link do strony organizacji TUTAJ.
  2. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: PCPM udziela pomocy ofiarom wojny na miejscu, na Ukrainie. Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki, powerbanki i kuchenki turystyczne. Zakup tego sprzętu możliwy jest na miejscu. Jak najszybciej potrzebne są jednak pieniądze. Fundacja uruchomiła specjalną stronę internetową, przez którą można w łatwy sposób przekazać wsparcie potrzebującym. To WWW.pcpm.org.pl/ukraina Można wpłacać online lub przelać dowolna kwotę na kontro PCPM: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy. Link do strony organizacji TUTAJ.
  3. Fundacja EMIC: Misją fundacji jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Darowizny można przekazywać on-line lub  przelewając na konto: : 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972. Link do strony organizacji TUTAJ.

Zbiórki darów w bydgoskim oddziale PCK (26-27 lutego): Punkt zbiórki, przy ul. Warmińskiego 10, czynny będzie w sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00. Przyjmowane dary: materiały opatrunkowe, rękawiczki, maseczki jednorazowe, żywność długoterminowa, środki higieny osobistej, prześcieradła, śpiwory, łóżka polowe, koce, nowe ręczniki. więcej informacji Bydgoszcz pomaga Ukrainie (kliknij)