Drugie życie buta też może być piękne

Przedruk z biuletynu Miasta “Bydgoszcz Informuje”, nr 36. 29/11 – 12.12/2023 za zgodą wydawcy

BYDGOSCY RZEMIEŚLNICY
Drugie życie buta też może być piękne
Przy ul. Pięknej 25 upiększane jest obuwie. Ludzie z całej Polski dostarczają swoje najcenniejsze buty. Zajmuje się nimi Kamil Kulik, założyciel salonu odnowy obuwia „ButArt”. – Każde zlecenie traktujemy jako możliwość do udowodnienia, że jesteśmy najlepszą pracownią renowacji obuwia w Europie – przekonuje.
– Po co ludzie odnawiają buty? – pytam.
– Co 2-3 lata wracają do mnie te same pary. Osobom, które posiadają drogie buty, takie zabiegi renowacyjne po prostu się opłacają. Wielu kieruje się sentymentem. Są też klienci, którzy odnawiają je dla ekologii – wyjaśnia.
Szewska pasja Kamila Kulika
Kamil Kulik, młody rzemieślnik i artysta zajmuje się kompleksową renowacją obuwia. Usuwa uszkodzenia mechaniczne, otwarcia i rysy. Podejmuje się także odnawiania torebek nie tylko ze skóry licowej, ale i zamszu czy nubuku. Nie brakuje u niego też kreatywnych zamówień na zmianę barwy, ręczne malowanie, personalizowanie i ozdabianie obuwia. Chętnie przyjmuje takie wyzwania. Jest samoukiem. Nie miał możliwości wyuczenia się tego zawodu w szkole. Czerpał informacje z zagranicznych artykułów i programów. – Zacząłem się tym interesować dość spontanicznie. Po skończeniu szkoły budowlanej podglądałem projektantów obuwia i rzemieślników z innych miast. Interesowało mnie to. Zdobywałem wiedzę we własnym zakresie. Pracowałem w dużym, znanym zakładzie w Warszawie, gdzie mogłem doszlifować niektóre tematy. Pięć lat temu otworzyłem swój salon – mówi o początkach obuwniczej pasji Kamil Kulik…kliknij aby przejść do artykułu