Wieża Ciśnień wyłączona z użytkowania

foto: www.bydgoszcz.pl

By zachować cenny obiekt w należytym stanie technicznym, MWIK zleciły prace konserwatorskie. Obejmują one przede wszystkim naprawę i uszczelnienie odpływów rynnowych, likwidację zawilgoceń, naprawę uszkodzonych fragmentów ścian. Więźba dachowa zyska nowe powłoki ochronne antykorozyjne i przeciwpożarowe (elementy drewniane). Prace prowadzone będą również na tarasie widokowym między innymi przy izolacjach i odmalowaniu stalowych elementów. Wymienione zostaną też uszkodzone glazurowane kształtki ceramiczne o charakterystycznej ciemno zielonej barwie. Dodatkowo zaprojektowano wentylację korytarza. Wszystkie konserwatorskie zabiegi pozwolą na zachowanie cennego zabytku w dobrym stanie technicznym. Prace rozpoczęły się w grudniu. Realizuje je lokalna firma Kom&Bud, która wygrała przetarg. Zakończenie zadania planowane jest w wakacje. Do tego czasu obiekt jest wyłączony z użytkowania.
W Wieży Ciśnień po remoncie znów będzie można obejrzeć, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Dostępne będą też  multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach. Prezentowane są tam również filmy, przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania, wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania.
Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na szczycie 45-metrowej wieży (najwyższego powszechnie dostępnego punktu w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać – także przez lunety – panoramę Bydgoszczy…więcej (kliknij)