Co z choinką po świętach


Święta minęły, dlatego sprawdziliśmy jak oraz kiedy pozbyć się świątecznego drzewka. Okazuje się, że mamy kilka opcji:
1.Wystaw choinkę koło śmietnika jako odpad wielkogabarytowy dzień przed przyjazdem firmy, która w danym sektorze odbiera duże gabaryty. Dotyczy to mieszkańców zabudowy wielorodzinnej jak i domków jednorodzinnych. Harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych znajduje się  TUTAJ.

2.Wrzuć choinkę do pojemnika BIO – jeśli w tym roku kupiliśmy drzewko cięte (bez doniczki), możemy je pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne.

3.Zasadź w ogródku – jeśli zdecydowaliśmy się na zakup drzewka w doniczce, możemy je przesadzić do ogrodu. Należy to zrobić wiosną, najlepiej w kwietniu/maju. Warto zwrócić uwagę, czy kupiliśmy rośliny, które od początku były uprawiane w donicach. Okazy przesadzane z gruntu mają zazwyczaj mocno przycięte korzenie i mogą chorować.

4.Wykorzystaj do ochrony innych roślin – gałązki, które mają jeszcze igły, możemy oddzielić od pnia i użyć jako osłony przeciwmrozowe dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty oraz igły można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.
źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy