Ostatnie pożegnanie ks. prałata Władysława Mielcarka

bydgoszcz.naszemiasto.pl /Jolanta Zielazna

Pożegnaliśmy ks. seniora prałata Władysława Mielcarka. Duchowny zmarł 24 listopada 2021, miał 96 lat. W piątek odbyło się wprowadzenie zmarłego do kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, gdzie odprawiono mszę świętą. W sobotę odbyła się msza święta pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka, po niej ks. Mielcarek został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Kossaka. Jako wyraz szacunku, uroczystości pogrzebowe zostały podzielone na dwa dni.  W dowód wdzięczności, w dzień poprzedzający pogrzeb (26 listopada) odbyło się wprowadzenie zmarłego do kościoła MBNP, gdzie została odprawiona msza święta.
Śp. ks. Władysław Mielcarek – Prałat Jego Świątobliwości, urodził się 9 października 1925 r. w Chełmcach. W czasie okupacji wraz z rodziną został przewieziony do Chełma Lubelskiego. Kolejne lata spędził w miejscowościach położonych niedaleko Rejowca. Był łącznikiem AK. W lutym 1947 roku zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 7 czerwca 1952 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pracował jako wikariusz w Inowrocławiu i Bydgoszczy. W roku 1958 został skierowany na pierwszą samodzielną placówkę do Kretkowa koło Jarocina, zaś w 1965 – przeniesiony do parafii św. Floriana w Żninie. 1 lipca 1972 r. przybył do Bydgoszczy jako administrator parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Tutaj przez 32 lata pełnił funkcję proboszcza. Został ustanowiony rezydentem w 2004 r.
Reportaż (kliknij)

Bydgoski Budżet Obywatelski

W dniach od 1 grudnia do 30 grudnia zdecydujemy, które projekty będą realizowane w przyszłym roku. Do wyboru będą projekty osiedlowe, ponadosiedlowe i małe projekty społeczne. Linki do wyników weryfikacji: 
podział alfabetycznie wg nazw osiedli (kliknij)
podział według numerów projektów (kliknij)
W tym roku w głosowaniu zdecydujemy o realizacji projektów w kilku kategoriach. Głosy na poszczególne kategorie są niezależne od siebie. To oznacza, że mamy możliwość jednoczesnego zagłosowania zarówno na projekt osiedlowy, ponadosiedlowy, jak i mały projekt społeczny. W każdej kategorii projektów: osiedlowych (na jednym z osiedli), ponadosiedlowych oraz małych projektów społecznych możemy oddać 1 głos. Łącznie każdy mieszkaniec będzie mógł oddać 3 głosy.
Jak będziemy głosować od  1 do 30 grudnia?
•    projekty osiedlowe –  1 wybrany projekt (na jednym wybranym osiedlu)
•    projekty ponadosiedlowe – 1 wybrany projekt
•    mały projekt społeczny – 1 wybrany projekt
Harmonogram
– głosowanie przez mieszkańców na projekty: 1 – 30 grudnia 2021 r.
– ogłoszenie listy projektów do realizacji do 20 stycznia 2022 r.
Wybrane zadania ujęte zostaną w budżecie Miasta Bydgoszczy na 2022 rok.
więcej (kliknij)

Diagnoza potrzeb i potencjału

Badanie przeprowadzone zostało od czerwca do września 2021 roku na reprezentatywnej próbie ponad 1200 seniorów bydgoskich. Zebrano ankiety statystyczne, jak również przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione, co pozwoliło na szerokie wnioskowanie oparte zarówno na ilościowej, jak i jakościowej analizie zebranego materiału. Zadania podjęła się Oficyna Profilaktyczna z siedzibą w Krakowie, na zlecenie Bydgoskiego Biura Seniora w Urzędzie Miasta Bydgoszczy…więcej

Przejdź do głównych wyników