Komisariat Policji Bydgoszcz Szwederowo

Szanowni Państwo!

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego osiedla oraz realizując ustawowe zadania Policji, zwracam się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania wobec osób proszących o przekazanie pieniędzy a podających się za policjantów, prokuratorów, pracowników urzędów czy fałszywych „wnuczków”!

Policjanci nigdy nie dzwonią ani nie przychodzą do nikogo prosząc o pieniądze. Nigdy żaden policjant, funkcjonariusz ani prokurator czy urzędnik nie angażuje ani nie ma prawa angażować, cywilnej osoby w jakiekolwiek akcje czy tajne operacje, mające na celu dysponowanie cudzymi pieniędzmi! NIGDY!

Apeluję o rozsądek. Wciąż na terenie całego kraju osoby stają się ofiarami oszustów i tracą oszczędności życia. Metody działania sprawców stale ulegają modyfikacji lecz opiera się na poniższym przykładzie:

„ Dzwoni telefon, ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym i coś się wydarzyło: wypadek drogowy, choroba lub inna tragedia. Rozmówca rozłącza się, a za chwilę znowu dzwoni telefon. Ktoś mówi, że jest policjantem albo funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego czy prokuratorem i właśnie trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów. Pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy. Mówią, że pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, nawet proszą o zaciągnięcie kredytu. Dalej proszą o przekazanie pieniędzy danej osobie lub zrobienie przelewu. W czasie rozmowy nawet osoba poleca sprawdzenie danych policjanta dzwoniąc na numer 112 bez rozłączania połączenia. To są oszuści!!! Takie sytuacje nie mogą nigdy mieć miejsca w rzeczywistości i nie są prawdziwe!

Bardzo proszę dbać o siebie i szczególnie w okresie przedświątecznym uważać na nieuczciwe osoby, które chcą wykorzystać ufność.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu z Komisariatem Policji Bydgoszcz Szwederowo lub każda jednostka Policji gdzie na pewno nikt nie odmówi pomocy!

Z poważaniem

kom. Kamila Mocarska-Wielgosz

Naczelnik Wydziału Prewencji

KP Bydgoszcz Szwederowo