Inwestycje w Zespole Szkół Specjalnych nr 30

foto: www.bydgoszcz.pl

Budynek szkoły powstał w latach 1955-56. Składa się z trzech segmentów: gmachu dydaktycznego, łącznika i sali gimnastycznej. W pierwszej kolejności zlecone zostaną prace przy modernizacji i wymianie pokrycia dachowego. W ramach tego etapu prac zaplanowano m.in. wymianę dachówek, niezbędne wzmocnienie konstrukcji dachu, wymianę całej instalacji odgromowej, orynnowania, ułożenie izolacji stropu poddaszy oraz wykonanie prac dostosowujących budynek do przepisów przeciwpożarowych. Trwa przetarg na realizację tego etapu robót. Prace, po podpisaniu umowy, zajmą około 7 miesięcy. Dodatkowe środki na ten cel zabezpieczyła Rada Miasta na ostatniej sesji. W kolejnym etapie, ze względu na notowane straty ciepła, Miasto zleci kompleksową termomodernizację obejmującą m.in. docieplenie ścian, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej i wykorzystanie źródeł odnawialnej energii. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na ten zakres zostanie ogłoszony latem. Na realizację tego zadania wykorzystamy środki zewnętrzne. więcej (kliknij)

Jak uniknąć przykrych niespodzianek

Nie dajmy szans włamywaczom!
Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował/-a się domem/mieszkaniem, zebrał/-a ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję, ulotki i jakiekolwiek pojawiające się przedmioty. Nigdy nie zostawiajmy też kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką. Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm, jeżeli go posiada. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych. Sprawnie działający system monitoringu z kamerami wykrywającymi ruch będzie w stanie zawiadomić właściciela o próbie włamania, a jeśli dodatkowo monitoring będzie wysyłał informację o zagrożeniu do centrali agencji ochrony, pod domem w ciągu kilku minut zjawi się patrol interwencyjny. Można także skonfigurować kamery z siecią i w każdej chwili i miejscu na świecie obserwować swój dom i jego otoczenie z poziomu ekranu komputera czy smartfona. Do wtargnięcia złodzieja do środka domu może dojść również przez bramę garażową, poza tym sam garaż jest potencjalnie cennym miejscem dla włamywacza, gdzie oprócz samochodu często przechowujemy wartościowe sprzęty ogrodowe, maszyny elektryczne czy narzędzia samochodowe, a te łatwo mogą paść łupem przestępcy. Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. To samo dotyczy pokazywania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle, stanowią one sygnał, że w miejscu jest co ukraść więcej (kliknij)

Trwają zapisy na bezpłatny cykl spotkań edukacyjnych

Przypominamy o cyklu bezpłatnych spotkań edukacyjnych. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy na bezpłatne spotkania edukacyjne, skierowane do opiekunów i rodzin osób chorujących na choroby otępienne, pt.” Teraz wiem, nie jestem sam”. Choroba Alzheimera i inne choroby otępienne dotykają miliony osób na całym świecie i mają ogromny wpływ na życie zarówno chorych, jak i ich rodzin. W spotkaniach wezmą udział eksperci, którzy na co dzień zajmują się osobami z demencją i zaburzeniami pamięci. Eksperci opowiedzą m.in. o tym jak opiekować się osobą chorą, jak sobie radzić kiedy choruje bliska osoba, gdzie szukać pomocy i jakie są możliwości uzyskania wsparcia. Uczestnicy każdego spotkania otrzymają również bezpłatne poradniki, które powstały w odpowiedzi na problemy z jakimi spotykają się opiekunowie każdego dnia. Zachęcamy, aby informacje o spotkaniach przekazać do sąsiadów i znajomych – może wśród nich również są osoby, które opiekują się bliskimi chorującymi na demencję. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, zachęcamy do zapisów: telefonicznie, mailowo lub przez formularz zgłoszeniowy -> kliknij aby przejść do formularza

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w wieży ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od soboty 22 czerwca do niedzieli 19 lipca 2024 roku, w godzinach otwarcia Muzeum, będzie można podziwiać prace Małgorzaty Biernat i Marianny Świtoniak, na ekspozycji pt. „Silva Rerum”. Wystawa pt. ,,Silva rerum” (z łac. Las rzeczy) jest zbiorem wybranych obrazów, rzeźb i fotografii, które powstały przez 35 lat pracy twórczej Małgorzaty Biernat. Swój wybrany przedział dorobku artystycznego wiąże z pierwszą wystawą malarstwa i rysunku córki Marianny Świtoniak.

Warto podkreślić, że wernisaż wystawy o godz. 18:00 w dniu 21 czerwca 2024 r. uświetni koncert Adrianny Rychwalskiej – absolwentki Uniwersytetu Kazimierza Wielgiego i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Była ona uczestniczką 12. edycji programu The Voice of Poland w drużynie Sylwii Grzeszczak. Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek 21 czerwca 2024 roku o godz. 18:00. Wstęp wolny. Zapraszamy. więcej (kliknij)

III edycja Szwederiady zakończona

Sztafetowe biegi przełajowe zakończyły III edycję Szwederiady. Gospodarzem ostatniej imprezy była Szkoła Podstawowa nr 30  im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi. Zawody odbyły się 11 czerwca na terenie szkoły.  Drużyny 28 osobowe składały się z uczniów z klas I-VII w konfiguracji dwóch dziewczynek i dwóch chłopców z każdej z klas. Dzieci w zależności od roczników rywalizowały na dystansie 250 i 500 metrów. Zawody biegowe były widowiskowe, emocjonujące i zacięte. Wszyscy biegacze chcieli wypaść jak najlepiej. Wyniki sztafet:
1 miejsce 🥇 Szkoła Podstawowa nr 63 (3 punkty Szwederiady)
2 miejsce 🥈 miejsce Międzynarodowa Szkoła Sokrates (2 punkty Szwederiady)
3 miejsce 🥉 miejsce Szkoła Podstawowa nr 41 (1 punkt Szwederiady)
Tym razem nie poszczęściło się Katolickiej Szkole Podstawowej oraz Szkole Podstawowej nr 30.
W tym roku w ramach Szwederiady odbyło się pięć zawodów: gra sportowa palant, tor przeszkód ninja, rzucanka siatkarska, archery tag, sztafety biegowe. Rywalizacja była bardzo wyrównana o czym świadczą końcowe wyniki. W III edycji Szwederiady, w roku szkolnym 2023/2024 mamy dwóch zwycięzców a jeden przechodni puchar 🫢Wyniki końcowe po ostatnich zawodach:
1 miejsce ex aequo 😱
Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Szkoła Podstawowa nr 63 – 8 punktów
2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 30 – 6 punktów
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 41 – 5 punktów
4 miejsce Międzynarodowa Szkoła Sokrates – 3 punkty
Ponieważ w tym roku mamy dwóch zwycięzców przechodni puchar ufundowany przez Radę Osiedla Szwederową trafi do dwóch szkół. Do końca grudnia 2024 roku puchar będzie można zobaczyć w Katolickiej Szkole Podstawowej. W styczniu puchar zostanie przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 63. Gratulujemy 💪💪💪

Z pewnością Szwederiada by się nie odbyła bez zaangażowana Rady Osiedla Szwederowo, która koordynowała zawody oraz patronowała wydarzeniu. Rada Osiedla zapewniła medale za miejsca na podium jak również medale pamiątkowe za uczestnictwo. Realizację przedsięwzięcia wsparła Akademia Mistrzów Sportu pana Jacka Lewandowskiego. Bardzo dziękujemy💪💪💪 Szczególne podziękowania  dla nauczycieli zaangażowanych w projekt za zorganizowanie poszczególnych zawodów i opracowanie regulaminów 💪

 

 

43 Dni Szwederowa

W sobotę 8 czerwca na terenie Młodzieżowego Domu Kultury odbyła się nasza cykliczna osiedlowa impreza, 43 Dni Szwederowa połączone z festynem Słońce świeci dla wszystkich dzieci. Dni Szwederowa to doskonała okazja aby wyróżnić osoby zaangażowane w życie naszego osiedla. Zarząd Rady Osiedla Szwederowo przyznał wyróżnienia w dwóch kategoriach: Szwederowiak Roku oraz Przyjaciel Szwederowa. W tym roku Szwederowiakiem Roku została pani Gabriela Kufel. która od wielu lat współpracuje z Radą Osiedla Szwederowo. Na panią Gabrielę zawsze można liczyć. Dziękujemy i Gratulujemy. Tytuł Honorowego Przyjaciela Szwederowa otrzymał dyrektor sklepu Castorama pan Rafał Kirdzik. Pan Rafał jest zaangażowany w życie Szwederowa. Możemy liczyć na jego pomysły i wsparcie w realizacjach naszych lokalnych przedsięwzięć dla mieszkańców osiedla. Dziękujemy Panie Rafale i Gratulujemy.

 

 

 

 

Ruszyła Rowerowa Stolica Polski

  • Czerwiec w tym roku obfitować będzie w sportowe emocje. Upłynie nam pod znakiem rowerowych rajdów, rywalizacji mieszkańców i nagród dla aktywnych rowerzystów. Już po raz szósty startujemy z rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zabawa skierowana jest do wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Aby wziąć w niej udział wystarczy pobrać, włączyć bezpłatną aplikację Aktywne Miasta i dołączyć do rywalizacji, oczywiście wybierając Metropolię Bydgoszcz. W czerwcu 2023 dla swoich miast i gmin kręciło 70 tys. użytkowników aplikacji „Aktywne Miasta”. W zabawie wzięły udział 62 miasta prezydenckie i 90 gmin. Rowerzyści pokonali wspólnie rekordowe 13 milionów kilometrów. Z czego Metropolia Bydgoszcz ponad 2,2 mln km, dzięki temu kolejny raz puchar Rowerowej Stolicy Polski w klasyfikacji miast pod względem liczby mieszkańców w grupie powyżej 200 tyś. mieszkańców trafił do Bydgoszczy i gmin zrzeszonych w Metropolii. Jak dołączyć? Nic prostszego!
    ⇒ znajdź i pobierz aplikację “Aktywne Miasta” z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub AppStore)
    ⇒ 
    dokonaj rejestracji użytkownika i z menu wybierz “Rywalizacje”
    ⇒ 
    w zakładce “Publiczne” wybierz “Rowerowa Stolica Polski dla Miast”
    ⇒ 
    wybierz Metrolpolię Bydgoszcz i swoją gminę
    ⇒ 
    wybierz grupę – z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji! więcej (kliknij)