Hulajnogi elektryczne w przepisach
– dzieci do 10 lat mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
– zakazane jest przewożenia na hulajnodze innych osób a także przedmiotów czy zwierząt.
– hulajnogę elektryczną trzeba pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.
– hulajnogą elektryczną ani rowerem nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych (z wyjątkiem przejazdów rowerowych zaznaczonych na czerwono).
– kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów – z prędkością do 20 km/h.
– w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Wówczas może jechać z prędkością do 20 km/h.
– hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się też chodnikiem, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku jazda musi odbywa się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, który na chodniku ma zawsze pierwszeństwo.
Rowerem po mieście
– dziecko do 10 lat poruszające się na rowerze jest uznawane jako pieszy. Może więc poruszać się po chodniku ale nie może poruszać się po jezdni ani po ścieżce rowerowej !
– dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć rowerem tylko pod opieką dorosłych.
– dziecko powyżej 10 lat (do 18 lat) musi posiadać do okazania Kartę rowerową.
Od października ubiegłego roku nie tylko Policja ale też Straż Miejska może karać mandatami rowerzystów i osoby korzystające z elektrycznych hulajnóg. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą nakładać mandaty od 50 do 500 zł między innymi za: nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu; wyprzedzanie pojazdów na i przed przejściem a także za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych więcej (kliknij)
Dzień: 2024-05-09
Mini tężnia na Szwederowie
Nowa mini tężnia będzie najważniejszym elementem skweru Alojzego Bukolta, zielonego terenu w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 63. Mini tężnia na Szwederowie będzie bardzo podobna do tych istniejących już w naszym mieście. Zaprojektowano ją w konstrukcji drewnianej z wypełnieniem tarniną. Obiekt będzie miał wysokość niespełna 4 metrów i długość 12 metrów. Będzie posadowiony na żelbetowej płycie koryta ociekowego, które jednocześnie stanowić ma płytę fundamentową. Wokół tężni ustawione zostaną ławki, kosze na odpady, tablica informacyjna i stojaki na rowery. Projekt zakłada też utwardzenie ścieżek wokół tężni, oświetlenie terenu i wykonanie wokół nasadzeń między innymi krzewów i traw ozdobnych. Obecnie trwa przetarg, który wyłonić ma wykonawcę robót budowlanych. Po podpisaniu umowy prace zajmą około 6 miesięcy…więcej (kliknij)