Galeria Wieży Ciśnień zaprasza

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od soboty 5 kwietnia do wtorku 6 maja 2025 r., w godzinach otwarcia Muzeum Wodociągów będzie można podziwiać prace Agnieszki Anioł i Agnieszki Gościniak pt. „W rytmie natury, w tempie miasta”. Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek – 4 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny. Nadchodząca wystawa to zbiór prac wizualnych dwóch bydgoskich artystek: Agnieszki Anioł i Agnieszki Gościniak. Obrazy Agnieszki Anioł są wykonane akrylem i olejem. Natomiast Agnieszka Gościniak odnajduje się najlepiej w malarstwie olejnym i akwareli. Malarki inspirują się m.in. podróżami i to jest główny wątek tej wystawy. W pracach można odnaleźć malownicze ujęcia z Paryża, Lizbony, Barcelony, a także z Grecji, Wielkiej Brytanii, jak i spoza Europy – Azji czy z USA. Obie odwołują się również do polskich miast – rodzinnej Bydgoszczy czy Gdańska
więcej (kliknij)

Makieta z klocków lego w szkole na Jesionowej

W Zespole Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy,  przy ulicy Jesionowej uczniowie piątej klasy pod okiem pana Jakuba Elwertowskiego, przez trzy tygodnie pracowali nad wyjątkową makietą z klocków LEGO. „Na poligonie wojskowym” – tak nazwali swoją kompozycję, bazując wyłącznie na własnych pomysłach. Cała konstrukcja powstała bez użycia instrukcji czy książeczek LEGO, co czyni ją w pełni autorskim dziełem chłopców. Dzięki ich kreatywności, zaangażowaniu i pracy zespołowej powstało imponujące dzieło, które zachwyca szczegółami i pomysłowością. Efekt ich wysiłków jest naprawdę niesamowity!

Zespół Szkół Nr 30 Specjalnych jest jednym z trzech szkół tego typu w Bydgoszczy. Szkoła powstała w 1967 roku w starym, liczącym ponad 100 lat, budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Dworcowej 82. Warunki lokalowe tej szkoły nie zaspokajały szeregu potrzeb w zakresie rewalidacji uczniów. Brak boiska uniemożliwiał prowadzenie ćwiczeń ruchowych na lekcjach wychowania fizycznego i hamował naturalną u dzieci potrzebę ruchu w czasie przerw. W takich warunkach szkoła funkcjonowała przez 33 lata. 1 września 2000 roku uczniowie i nauczyciele rozpoczęli kolejny rok nauki w nowym budynku szkoły przy ul. Jesionowej 3a, w którym zajęcia odbywają się do dziś. Budynek przy ulicy Jesionowej jest duży, sale lekcyjne przestronne i słoneczne. Uczniowie mają piękne boisko, na którym spędzają przerwy. Są też specjalnie wydzielone i przygotowane place do gier i zabaw sportowych. Patronem Szkoły Podstawowej nr 1 jest Kornel Makuszyński ur. 8 stycznia 1884 w Stryju. Pisarz, publicysta, krytyk teatralny, jeden z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci. Swoją młodość spędził we Lwowie. W latach trzydziestych napisał wspaniałe książki, które do dzisiaj mają swoich wiernych czytelników: Przygody Koziołka Matołka, O dwóch takich co ukradli księżyc, Przyjaciel wesołego diabła, Skrzydlaty chłopiec, Wielka brama, Wyprawa pod psem, Szatan z siódmej klasy, List z tamtego świata. Zmarł 31 lipca 1953 r. i został pochowany na zakopiańskim Starym Cmentarzu. Jego grób zawsze zdobią kwiaty i tarcze szkolne – dowód nieustającej pamięci kolejnych pokoleń młodych czytelników więcej (kliknij)

Uwaga na oszustwa na tzw. inwestycję

Cyberoszuści wymyślają nowe sposoby, by ich działania były skuteczne. Ich celem jest m.in. nakłonienie osoby, którą chcą oszukać do wykonywania przelewów na należące do nich rachunki. Schematy swoich działań oszuści dostosowują do aktualnych trendów oraz sytuacji panującej w kraju i na świecie. Tworzą nowe scenariusze ataków, a także modyfikują te, którymi posługiwali się wcześniej. Jednak u podstaw każdej akcji cyberoszustów, leży ten sam cel – wyłudzenie środków finansowych. Przestępcy przyciągają uwagę użytkowników, zarówno oprawą graficzną umieszczanych reklam w mediach społecznościowych, jak też ofertą bardzo wysokich zysków bez ryzyka utraty środków finansowych. Sam ten fakt powinien wzbudzić nasze podejrzenie bo naturalnym jest, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Często do tego rodzaju oszustw wykorzystywane są deepfake, czyli zmanipulowane przez AI nagrania albo zdjęcia, wykorzystujące wizerunek, a nawet głos znanych osób oraz instytucji państwowych, w celu uwiarygodnienia swojej reklamy. więcej (kliknij)

Termomodernizacja szkoły podstawowej oraz przedszkola na Szwederowie

Szkołę przy ul. R. Traugutta wzniesiono w 1960 roku. Głowna część budynku jest III-piętrowym, podpiwniczonym gmachem. Od strony boiska mieści się skrzydło z halą gimnastyczną. Wcześniej przy szkole przebudowane zostały boisko oraz plac zabaw. Teraz prace realizowane będą przy termomodernizacji gmachu szkoły. W zakres robót wchodzą między innymi: ocieplenie stropodachu, ścian zewnętrznych i fundamentowych, budowa pochylni i przebudowę oraz budowę schodów zewnętrznych wraz z poręczami i balustradami, wymiana wszystkich studni okien piwnicznych, wymiana pokrycia dachu bryły głównej, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, wymiana wszystkich rynien i rur spustowych, parapetów, prace instalacyjne związane z przebudową oraz zwiększające oszczędność energii i izolacyjność cieplną obiektu, w tym montaż ogniw fotowoltaicznych oraz montaż w części pomieszczeń wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, remont wnętrz budynku (wymiana parkietu wszędzie poza salą gimnastyczną, wymiana poręczy i balustrad na klatkach schodowych, całościowy remont pomieszczeń objętych remontem odtworzeniowym), montaż schodołazu przy schodkach na korytarzu prowadzącym do sali gimnastycznej, wymiana wyposażenia kuchni. Po remoncie elewacja utrzymana będzie w kolorach ecru i beżu. Zainstalowane zostaną też budki lęgowe dla ptaków. 
Jeszcze większy zakres prac  związanych z termomodernizacją planowany jest przy Przedszkolu nr 66. Przedszkole powstało w latach 80-tych XX wieku. Dostosowanie go do obecnie obowiązujących przepisów, wymaga wykonania robót termomodernizacyjnych oraz dodatkowych w wyniku których powstanie nowy  układ pomieszczeń. Prace obejmą: przebudowę i remont wnętrz całego budynku w celu dostosowania go do obowiązujących przepisów budowlanych, higieniczno-sanitarnych i ochrony p-poż., przebudowę pochylni i schodów zewnętrznych, wykonanie hydroizolacji ścian piwnicznych i fundamentowych, wymianę studni okien piwnicznych, ocieplenie wszystkich ścian budynku oraz stropodachu, wymianę pokrycia dachu, remont elementów zewnętrznych budynku, wymianę całej stolarki zewnętrznej na nową oraz montaż dachowych świetlików tunelowych, prace instalacyjne związane z przebudową oraz z zwiększające oszczędność energii i izolacyjność cieplną obiektu, w tym montaż paneli fotowoltaicznych oraz montaż w części pomieszczeń wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. więcej (kliknij)

Czujność męża uchroniła jego żonę przed utratą wspólnych oszczędności

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż zdarzają się próby oszustw metodą „na wnuczka”, a ostatnio bardziej popularna wśród oszustów metoda „na policjanta”. Jak ważne są czujność oraz ostrożność przekonało się małżeństwo z Solca Kujawskiego po tym, jak 71-latka odebrała telefon od rzekomej policjantki, która, pod legendą wypadku drogowego wnuczki, chciała wyłudzić od niej pieniądze. Zdrowy rozsądek 75-letniego męża Seniorki uchronił ją od przekazania oszczędności więcej (kliknij)

ENEA – planowe wyłączenia

Obszar Bydgoszcz, W rejonie osiedla Szwederowo
11 marca 2025 r. w godz. 08:00 – 12:30
Brak zasilania w rejonie ulic: Brzozowa 4a, 6, 8, 8a, 8c, 12, 14, 16, 18.
12 marca 2025 r. w godz. 08:00 – 12:30

Brak zasilania w rejonie ulic: Jaskółcza 27 ,29; Krucza 2 – 12 (str. parzysta), 1, 3, 5, 7, 9; Kossaka 2 – 54 i 62 – 70 (str. parzysta), 43, 53 – 81 (str. nieparzysta); Brandta; Gersona 20 – 36 (str. parzysta), 7, 9, 4a; Grobla 6, 11 – 17 (str. nieparzysta); Skorupki 70, 95 – 111a (str. nieparzysta), dz.25/2; Czackiego 65, 67, 69, 44, 46. więcej (kliknij)

 

Zmiany wzdłuż ul. Orlej

Remont elewacji przeszła ostatnio kamienica z nr 32 flankująca skrzyżowanie ul. Orlej z ul. gen. J. Dąbrowskiego. Modernistyczny budynek powstał około 1937 roku. Wyróżnia go zaokrąglony narożnik, duże okna i tarasy z oryginalną metaloplastyką. 4-kondygnacyjna kamienica pełni funkcję mieszkalno-usługową. W narożnik wkomponowano wejście do sklepu. Po remoncie kamienica utrzymana jest we fioletowej kolorystyce. Wschodnią pierzeję, na wysokości nr 13, uzupełni natomiast nowy budynek mieszkalny. W 4-kondygnacyjnym bloku powstaje 41 mieszkań i 2 lokale usługowe. Na elewacji dominować będzie szary tynk i klinkierowa cegła. Charakterystycznym elementem będą duże tarasy i balkony. Zagospodarowany zostanie też przyległy teren.
więcej (kliknij)

 

Harcerskie podwórko przy Terasach

Trwają prace przy zagospodarowaniu terenu zewnętrznego wokół nowego budynku Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy ul. Terasy. Harcerze drugiej co do wielkości organizacji harcerskiej w Polsce zyskają dodatkową przestrzeń do spędzania czasu i organizacji wydarzeń w plenerze. Nowy budynek Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZHR uroczyście otwarto w ubiegłym roku. Powstał wówczas obiekt zawierający część konferencyjną (kawiarenka społeczna i sala konferencyjna), z której korzystają także bydgoskie środowiska lokalne. Dla drużyn harcerskich i skautowych z kraju i zza granicy oraz klas szkolnych i wycieczek uruchomiono hostel. Nowy budynek to ośrodek inicjatyw społecznych animowany przez ZHR. Głównymi odbiorcami prowadzonych w nim działań są dzieci i młodzież (harcerska i niezrzeszona w harcerstwie), a także osoby dorosłe (grupy sąsiedzkie, społecznicy, działacze mniejszych stowarzyszeń). To środowiska, w stosunku do których wolontariusze – instruktorki i instruktorzy harcerscy ZHR prowadzą aktywną działalność społeczną. więcej (kliknij)