Rewitalizacja skweru Alojzego Bukolta na Szwederowie

Nowa mini tężnia będzie najważniejszym elementem skweru Alojzego Bukolta, zielonego terenu w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 63. Mini tężnia na Szwederowie będzie bardzo podobna do istniejących już w naszym mieście. Zaprojektowano ją w konstrukcji drewnianej z wypełnieniem tarniną. Obiekt będzie miał wysokość niespełna 4 metrów i długość 12 metrów. Będzie posadowiony na żelbetowej płycie koryta ociekowego, które jednocześnie stanowić ma płytę fundamentową. Wokół tężni ustawione zostaną ławki, kosze na odpady, tablica informacyjna i stojaki na rowery. Projekt zakłada też utwardzenie ścieżek wokół tężni, oświetlenie terenu i wykonanie wokół nasadzeń między innymi krzewów i traw ozdobnych. Trwają prace związane z budową nowych ścieżek i przyłączy pod tężnię. Koszt inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych. Tężnia zacznie działać wiosną.
więcej (kliknij)

Pamięć o naszej historii

W poniedziałek (30 września) uczczono pamięć poległych i pomordowanych w okresie II wojny światowej. W uroczystości na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy wzięła udział zastępczyni prezydenta Anna Z. Mackiewicz. Nasze osiedla reprezentowali przedstawiciele Rady Osiedla Szwederowo Pani Danuta i Aleksander Deja.  Uroczystości odbyły się przy Wojskowej Asyście Honorowej. Towarzyszyło im odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz wykonanie wiązanki utworów patriotycznych przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy. W obchodach wzięli udział reprezentanci władz rządowych, parlamentarzyści ziemi bydgoskiej, samorządowcy, przedstawiciele instytucji wojskowych, kościołów i organizacji społecznych, a także przedstawiciele szkół, przedszkoli oraz mieszkańcy.
Przypomnijmy, że Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy został założony w 1946 r. Znajduje się w miejscu, gdzie od 1913 r. stała wieża Bismarcka, przemianowana w 1920 r. na wieżę Wolności i wysadzona w powietrze w 1928 r. decyzją bydgoskiej rady miejskiej – uznano ją za symbol pruskiego nacjonalizmu. Nekropolia kryje zwłoki 1169 mieszkańców Bydgoszczy zamordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta m.in. na Starym Rynku, w Dolinie Śmierci i w lasach podmiejskich. Zwłoki ekshumowano w latach 1946-1948 i uroczyście pochowano na cmentarzu. W centralnej części cmentarza znajdują się symboliczne groby prezydentów miasta z okresu międzywojennego, zamordowanych przez hitlerowców: Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego, a także dziennikarza i radnego Konradego Fiedlera, kupca Mariana Maczugi, wiceprezydenta Bydgoszczy Mieczysława Nawrowskiego, komendanta Straży Obywatelskiej Stanisława Pałaszewskiego i proboszcza parafii farnej Józefa Schulza. Nieopodal znajduje się tablica pamiątkowa i urna z prochami bydgoszczan zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajdują się także symboliczne mogiły. Tak upamiętniono ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, zabite harcerki i harcerzy oraz bydgoskich Żydów. więcej (kliknij)