Galeria Wieży Ciśnień zaprasza

Tylko do czwartku 31 października w godzinach otwarcia muzeum można podziwiać prace grupy plastycznej „Impresja”, na ekspozycji pt. „Jedność w różnorodności”. Grupa plastyczna „Impresja” powstała w 2004 roku w Bydgoszczy, w działającym od 1952 roku Klubie „Lotnik”. Jej założycielką jest artysta plastyk Małgorzata Biernat. Klub od początku był miejscem funkcjonowania różnych kół zainteresowań. Działało tam m.in. koło szachowe, modelarnia, kino, biblioteka i kawiarenka. Pomimo przynależności do wojska w Klubie mogły rozwijać swoje pasje, osoby nie związane z wojskowością i tak jest po dziś dzień. Przez lata dużo się zmieniło, nie ma już biblioteki, ale koła dalej rozwijają swoją działalność w Klubie, który obecnie nazywa się „Logistyk” 1 Blog. Jego kierownikiem od lat jest mjr. rezerwy Andrzej Walkowiak. Od 2004 roku Grupa plastyczna „Impresja” daje możliwość tworzenia zarówno dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. Zajęcia plastyczne obejmują naukę różnych technik malowania obrazów, rysunku oraz rzemiosła artystycznego. Priorytetem tematycznym są zagadnienia związane z historią Polski, wojskiem i obronnością i rocznicami. „Impresja” ma na swoim koncie wiele wystaw malarstwa z okazji Święta Brygady Logistycznej, Święta Niepodległości, rocznic Powstania Styczniowego, czy  Powstania Warszawskiego. Grupa plastyczna w swojej różnorodności pokazuje wiele możliwości interpretacji tematycznej. Każdy twórca zachowuje swoją indywidualność, bowiem dewizą jej działalności jest prawda i radość tworzenia w wybranej technice malarskiej. Obrazy malowane są w technice olejnej, akrylowej, akwarelowej, puringu oraz technikach własnych i rysunkach…więcej (kliknij)

 

 

 

Rewitalizacja skweru Alojzego Bukolta

Trwają prace związane z budową nowych ścieżek i przyłączy pod mini tężnię, która będzie najważniejszym elementem skweru Alojzego Bukolta na Szwederowie. Zaprojektowano ją w konstrukcji drewnianej z wypełnieniem tarniną. Obiekt będzie miał wysokość niespełna 4 metrów i długość 12 metrów. Będzie posadowiony na żelbetowej płycie koryta ociekowego, które jednocześnie stanowić ma płytę fundamentową. Wokół tężni ustawione zostaną ławki, kosze na odpady, tablica informacyjna i stojaki na rowery. Tężnia zacznie działać wiosną.

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszej drogiej koleżanki, oddanej działaczki społecznej, Marii Dąbrowskiej która odeszła od nas 12 października. Pani Maria była człowiekiem wyjątkowym, zaangażowanym w sprawy naszej szwederowskiej społeczności. Na zawsze pozostanie w sercach mieszkańców i wszystkich którzy mieli szczęście współpracować z Panią Marią. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 16 października o godzinie 12:45 na cmentarzu NSPJ przy ulicy Ludwikowo.
Zarząd Rady Osiedla Szwederowo

68-latek oszukany na ponad 250 tysięcy

Policjanci ustalili, że 68-latek przez 3 miesiące przekazywał swoje środki rzekomemu brokerowi, który miał inwestować je dalej na amerykańskiej giełdzie walutowej. Jak można się domyślić pieniądze nie trafiały tam, gdzie powinny. Początkowo małe kwoty przelewane były przez pokrzywdzonego na podane konto bankowe. Oszuści codziennie kontaktowali się z 68-latkiem utwierdzając go w przekonaniu, że inwestycja się opłaca i że ten zaczyna już na niej zarabiać. W celu poparcia swoich słów kierowany był na stronę internetową, która ukazywała jego „dobrze zainwestowane” pieniądze w postaci wykresów wskazujących same zyski. Pokrzywdzony był przekonywany o tym, że im większe pieniądze wpłaci na podane konto, tym większy będzie zarobek. Rzekomy broker miał się wszystkim zajmować i obracać pieniędzmi w taki sposób, aby generować jak największy zysk. W tym celu nakłonił 68-latka do zainstalowania na swoim urządzeniu programu, jak się później okazało, do zdalnej obsługi pulpitu. Dzięki temu oszuści zdobyli pełny dostęp do jego konta, z którego wyprowadzali pieniądze. Niestety, skuszony szybkim i łatwym zarobkiem 68-latek, stracił na fałszywej inwestycji ponad 250 tysięcy złotych.
Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej oraz haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję. więcej (kliknij)

Zakończył się remont zabytkowego budynku na Szwederowie

www.bydgoszcz.plZakończył się remont zabytkowego gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych na Szwederowie. Dzięki zakończonej właśnie inwestycji obiekt został dostosowany do funkcjonowania dwóch mniejszych placówek, które mają otoczyć wychowanków jeszcze lepszą opieką. Zgodnie z nowymi przepisami, placówki opiekuńczo-wychowawcze nie powinny posiadać oddziałów większych niż 14-osobowe. Aktualnie oba oddziały są zapełnione w 100-procentach – w obu przebywają dzieci z nieuregulowaną sytuacją rodzinną w wieku od 2 do 18 lat. Remont obejmował przebudowę i modernizację pomieszczeń budynku Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ulicy Traugutta 5, uwzględniającą podział na dwie placówki typu interwencyjnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń biurowych na mieszkalne na piętrze i pomieszczeń mieszkalnych na biurowe na poddaszu. w ramach przebudowy wymieniono i zmodernizowano infrastrukturę techniczną budynku (w tym wymieniono instalację wod-kan, elektryczną, teletechniczną, wentylacyjną. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów p.poż. oraz warunków technicznych. W ramach inwestycji zaprojektowano montaż schodołazu, który umożliwi osobom z niepełnosprawnością dostęp z poziomu spocznika schodów zewnętrznych na parter budynku. Przebudowane zostały instalacje elektryczne i sanitarne. Wykonana została wentylacja mechaniczna i instalacja klimatyzacyjna. więcej (kliknij)

Rewitalizacja skweru Alojzego Bukolta na Szwederowie

Nowa mini tężnia będzie najważniejszym elementem skweru Alojzego Bukolta, zielonego terenu w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 63. Mini tężnia na Szwederowie będzie bardzo podobna do istniejących już w naszym mieście. Zaprojektowano ją w konstrukcji drewnianej z wypełnieniem tarniną. Obiekt będzie miał wysokość niespełna 4 metrów i długość 12 metrów. Będzie posadowiony na żelbetowej płycie koryta ociekowego, które jednocześnie stanowić ma płytę fundamentową. Wokół tężni ustawione zostaną ławki, kosze na odpady, tablica informacyjna i stojaki na rowery. Projekt zakłada też utwardzenie ścieżek wokół tężni, oświetlenie terenu i wykonanie wokół nasadzeń między innymi krzewów i traw ozdobnych. Trwają prace związane z budową nowych ścieżek i przyłączy pod tężnię. Koszt inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych. Tężnia zacznie działać wiosną.
więcej (kliknij)

Pamięć o naszej historii

W poniedziałek (30 września) uczczono pamięć poległych i pomordowanych w okresie II wojny światowej. W uroczystości na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy wzięła udział zastępczyni prezydenta Anna Z. Mackiewicz. Nasze osiedla reprezentowali przedstawiciele Rady Osiedla Szwederowo Pani Danuta i Aleksander Deja.  Uroczystości odbyły się przy Wojskowej Asyście Honorowej. Towarzyszyło im odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz wykonanie wiązanki utworów patriotycznych przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy. W obchodach wzięli udział reprezentanci władz rządowych, parlamentarzyści ziemi bydgoskiej, samorządowcy, przedstawiciele instytucji wojskowych, kościołów i organizacji społecznych, a także przedstawiciele szkół, przedszkoli oraz mieszkańcy.
Przypomnijmy, że Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy został założony w 1946 r. Znajduje się w miejscu, gdzie od 1913 r. stała wieża Bismarcka, przemianowana w 1920 r. na wieżę Wolności i wysadzona w powietrze w 1928 r. decyzją bydgoskiej rady miejskiej – uznano ją za symbol pruskiego nacjonalizmu. Nekropolia kryje zwłoki 1169 mieszkańców Bydgoszczy zamordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta m.in. na Starym Rynku, w Dolinie Śmierci i w lasach podmiejskich. Zwłoki ekshumowano w latach 1946-1948 i uroczyście pochowano na cmentarzu. W centralnej części cmentarza znajdują się symboliczne groby prezydentów miasta z okresu międzywojennego, zamordowanych przez hitlerowców: Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego, a także dziennikarza i radnego Konradego Fiedlera, kupca Mariana Maczugi, wiceprezydenta Bydgoszczy Mieczysława Nawrowskiego, komendanta Straży Obywatelskiej Stanisława Pałaszewskiego i proboszcza parafii farnej Józefa Schulza. Nieopodal znajduje się tablica pamiątkowa i urna z prochami bydgoszczan zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajdują się także symboliczne mogiły. Tak upamiętniono ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, zabite harcerki i harcerzy oraz bydgoskich Żydów. więcej (kliknij)