Galeria Wieży Ciśnień zaprasza

Przypominamy, że do 1 października w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać prace Michała Tomaszewskiego, na ekspozycji pt. „Fotograf”. Na wystawie Michał Tomaszewski prezentuje fotografię analogową i cyfrową oraz malarstwo z pogranicza realizmu i surrealizmu, który w tym roku obchodzi 100-lecie. Pośród prac odnajdziemy również poezję artysty. Te trzy elementy opowiadają o procesach artystycznych, które oddziałując na siebie tworzą kompletną całość. Artysta doczekał się trzech wystaw tematycznych. Twórca wszechstronny, dla którego zamysł, planowanie i przemyślenia odgrywają dużą rolę w twórczości. Często sięga do malarstwa, którego warsztat doskonali w pracowniach bydgoskich artystów: Ewy Miller i dra Jakuba Elwertowskiego. więcej (kliknij)

 

 

Pamiętamy o naszej historii

Pamiętamy o naszej historii. W niedzielę oddaliśmy hołd mieszkańcom Szwederowa, którzy zostali rozstrzelani 10 września 1939 roku. Oficjalne uroczystości odbyły się w kościele Pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Jak co roku złożono wieńce pod pomnikiem ku czci ofiar zbrodni hitlerowskich. W tym roku odbyło się również inne ważne wydarzenie. Symbolicznie odsłonięto mural znajdujący się na kamienicy sąsiadującej z terenem kościoła. Głównym motywem muralu jest kartka z kalendarza przedstawiająca datę 10 września z informacją o zbrodni. W tle widać układ ulic Szwederowa z tamtych czasów więcej (kliknij)

Po uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia z 1939 roku zaplanowano XV Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na dystansie 10 kilometrów ulicami naszego osiedla. Jak co roku główny bieg dla dorosłych poprzedziły biegi dla dzieci. Każdy młody biegacz otrzymał pamiątkowy medal oraz drobne upominki.

W biegu głównym wystartowało blisko 100 biegaczy o różnym poziomie zaawansowania, od amatorskiego do profesjonalnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach puchary oraz statuetki. Po biegu, spośród uczestników odbyło się losowanie nagród. Można było wylosować między innymi  telefon komórkowy. Dziękujemy naszym  sponsorom  za wsparcie. Dziękujemy uczestnikom 💪💪💪💪

więcej zdjęć (kliknij)

 

Czasowa zmiana trasy linii autobusowej nr 61

 

W związku z XV Biegiem Męczeństwa i Pamięci Narodowej w niedzielę 15 września linia autobusowa nr 61 zostanie skierowana na częściowo zmienioną trasę. W godzinach 12:10-15:30 autobusy linii 61 kursować będą w obydwu kierunkach ulicami Piękną oraz Szubińską z pominięciem ulic Ugory, Leszczyńskiego i Stromej. Odjazdy z pozostałych przystanków pozostaną niezmienione. więcej (kliknij)

Biblioteka na Szwederowie przed remontem

Bibliotekę na Szwederowie czeka kolejny etap prac remontowych. Czytelnia będzie pełnić dodatkowo funkcję strefy kultury. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. W placówce przy ul. M. Konopnickiej 28 wymieniono już podłogę. Wkrótce na nowo zostaną zaaranżowane wnętrza. Lokal będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, a oprócz tego biblioteka wyposaży go w nowe meble. W zakres prac wchodzi m.in. odnowienie tynków, malowanie, wymiana podwieszanego sufitu wraz z dociepleniem, remont kanalizacji wod-kan, montaż nowego wyposażenia toalety wraz z ułożeniem płytek.
– Dążymy do tego, by złamać stereotyp biblioteki. W świadomości wielu osób nadal jest to tylko miejsce wypożyczania książek. A tak naprawdę we wszystkich naszych punktach odbywa się szereg imprez. W każdej filii jest też dostęp do komputera z Internetem. Poza tym są wydzielone strefy wypoczynku – mówi Łukasz Twarowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.  więcej (kliknij)

Nowy mural na Szwederowie

Na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Ugory 18, obok kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy powstaje mural upamiętniający wydarzenia II wojny światowej, niemiecką zbrodnię z 10 września 1939 roku. Zamordowano wtedy bydgoszczan wychodzących z kościoła na Ugorach po niedzielnej mszy. 
10 września 1939 roku – pięć dni wcześniej wkroczyły do Bydgoszczy pierwsze oddziały Wehrmachtu. Niemal od razu aresztowano wielu Polaków. Pierwsze publiczne egzekucje na Starym Rynku miały miejsce 8 i 9 września. 10 września była niedziela. Mieszkańcy Szwederowa poszli do kościoła przy ul. Ugory. Gdy wyszli po mszy, świątynię otaczał kordon żołnierzy 1 Pułku Łączności Luftwaffe. Według relacji świadków młoda Niemka wskazywała Polaków gestapowcom. To miała być zemsta i odwet za zabicie 3 września jej dziadka. Od razu przy kościele rozstrzelano 21 bydgoszczan.
Te tragiczne wydarzenia będą upamiętnione na muralu malowanym na ścianie kamienicy przy Ugory 18 obok kościoła. Głównym elementem pracy jest kartka z kalendarza przedstawiająca wspomnianą datę z informacją o zbrodni. W tle widać układ ulic Szwederowa na mapie z tamtych czasów. Mural przygotowywany jest na ścianie o wymiarach 10,84 m szerokości i 13,29 m wysokości. Za projekt i wykonanie odpowiedzialny jest Julian Nowicki, który namalował także m.in. murale Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej oraz Józefa Święcickiego przy ul. Cieszkowskiego. więcej (kliknij)