Miesiąc: lipiec 2024
15 września XV Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie
Zachęcamy do uczestnictwa w XV Biegu Męczeństwa i Pamięci Narodowej Na Szwederowie. 🏃🏃🏃 Start 15 września, główny bieg na dystansie 10 kilometrów o godzinie 13 Zachęcamy do zapisów rejestracja elektroniczna
BBO – trwa analiza zgłoszonych projektów
W tym roku, do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO) zgłoszono ponad 900 projektów. To rekord w historii tego programu. Proces zgłaszania projektów trwał od 24 maja do 30 czerwca. W tym czasie mieszkańcy zaproponowali 52 projekty ponadosiedlowe, 536 projekty osiedlowe, 138 projektów społecznych, 182 mikroprojekty osiedlowe. Wśród najbardziej aktywnych osiedli znalazły się: Błonie (48 projektów), Wyżyny (44 projekty), Nowy Fordon (42 projekty), Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto (41 projektów), Kapuściska (39 projektów), Szwederowo (38 projektów) czy Leśne (37 projektów). Obecnie trwa analiza projektów. Każdy z nich zostanie dokładnie sprawdzony przez zespół ds. weryfikacji projektów. Ten etap obejmuje ocenę formalną oraz merytoryczną, w tym zgodność z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz poprawność szacowanie kosztów realizacji. Zgłoszone w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego projekty zostaną ocenione przez samych bydgoszczan. Będzie to możliwe od 17 lipca do 15 września. Weryfikacja prowadzona przez samych mieszkańców ma pomóc m.in. członkom Zespołu ds. weryfikacji w ocenie projektów i podjęciu decyzji, czy mogą one być zrealizowane i poddane pod głosowanie mieszkańców. Po zakończeniu analizy i weryfikacji zgłoszonych projektów, lista zakwalifikowanych inicjatyw zostanie opublikowana. Następnie mieszkańcy, w dniach od 4 do 30 listopada, będą mogli głosować na wybrane projekty, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane. Najlepsze pomysły, które zdobędą najwięcej głosów, ujmiemy w budżecie i zrealizujemy. więcej (kliknij)
Spacer i historia w jednym miejscu – Exploseum
Spacer i lekcja historii w jednym miejscu, dlatego zachęcamy do zaplanowania wizyty w Exploseum. Przejście całej trasy zajmuje około dwóch godzin.
W latach 1939-1945 pod Bydgoszczą powstała ogromna fabryka zbrojeniowa, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy. Kombinat tajnej produkcji prochu i wypełniania amunicji, wzniesiony rękoma robotników przymusowych należał do przedsiębiorstwa Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), którego korzenie sięgają lat 60. XIX wieku. To wówczas Alfred Nobel, wynalazca dynamitu i prochu bezdymnego oraz fundator słynnej nagrody założył firmę, która z czasem urosła do rangi największego producenta materiałów wybuchowych na gruncie niemieckim, zaś szczególny rozwój przedsiębiorstwa przypadł na lata reżimu hitlerowskiego. Jeszcze w 1939 roku, wkrótce po zajęciu Bydgoszczy, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa Niemcy rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych. Kompleksowy program budowy obejmował budynki produkcyjne, obiekty infrastruktury elektrycznej, cieplnej, wodnej i kanalizacyjnej, laboratoria, warsztaty, budynki straży pożarnej, ambulatoria, obiekty administracyjne i socjalne, kordegardy i budynki nadzoru więcej (kliknij)
Jak dojechać
- linia autobusowa 68 do pętli Exploseum.. Do Exploseum dojeżdżają tylko wybrane kursy tej linii! Rozkład jazdy dostępny TUTAJ. Powrót z przystanku Stadion BKS Chemik (A 56,68,79)
- Długość trasy – Dojście i spacer po Exploseum to około 3 kilometrów, pokonanie całej trasy to ok. 9 km
- Czas spaceru – Zwiedzanie wystawy Exploseum zajmie około 2 godzin, przejście szlakiem niebieskim na Glinki to dodatkowe 1,5 godziny
- Cennik biletów i zasady zwiedzania Exploseum – TUTAJ
- Historia DAG Fabrik – TUTAJ
- Punkty gastronomiczne – znajdują tylko na końcu trasy (dyskont i sklepy osiedlowe w rejonie skrzyżowania ul. Glinki-Dąbrowa) więcej (kliknij)
XV Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie. Zapisy w toku – nie zwlekaj
Zachęcamy do uczestnictwa w XV Biegu Męczeństwa i Pamięci Narodowej Na Szwederowie. 🏃🏃🏃 Start 15 września, główny bieg na dystansie 10 kilometrów o godzinie 13 Zachęcamy do zapisów rejestracja elektroniczna
Pamiętajmy o piciu wody
Zgodnie z Normami żywienia dla populacji Polski wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych wynosi: 1,25-2,5l u dzieci i młodzieży, w zależności od wieku i płci. Dorosły człowiek potrzebuje 2-2,5l. Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu czynników, w tym od: wieku, aktywności fizycznej, diety, temperatury otoczenia, klimatu. Podczas aktywności fizycznej oraz w czasie upałów zapotrzebowanie na wodę rośnie. Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na odwodnienie. Wynika to ze zmian fizjologicznych, takich jak zmniejszona masa mięśniowa, obniżona zdolność do zagęszczania moczu czy zmniejszone pragnienie. więcej (kliknij)