Miesiąc: wrzesień 2023
Po konserwatorskim remoncie od soboty (23 września) dla odwiedzających znów dostępna będzie wieża ciśnień z popularnym tarasem widokowym na panoramę miasta. W najbliższy weekend obiekt będzie dłużej czynny, a wstęp bezpłatny. W Wieży Ciśnień po remoncie znów będzie można obejrzeć stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Dostępne będą też multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach. Prezentowane są tam również filmy, przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na 38 metrze wieży (najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać panoramę Bydgoszczy. Muzeum w najbliższy weekend będzie czynne dłużej: Sobota 10:00-22:00 i Niedziela 10:00-22:00 więcej (kliknij)
XIV Bieg na Szwederowie
Dziękujemy za udział w XIV Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie. Gratulujemy uzyskanych wyników! Dziękujemy Sponsorom Dziękujemy za Patronat Honorowy Dziękujemy Grupie Kapitałowej Enea oraz Krajowej Grupie Spożywczej
Utrudnienia na ulicy Filareckiej
Uwaga. Budowa urządzeń kanalizacji deszczowej na ulicy Filareckiej. Prace prowadzone są w 2 etapach: w pasie zieleni oraz na jezdni. W czasie prac na jezdni przejazd ulicą Filarecką przy posesji 15-21 nie będzie możliwy. Prace powinny zakończyć się w listopadzie.
Mamy Bydgoski Autograf 2023
Z przyjemnością informujemy, że nasza koleżanka, wieloletnia członkini Rady Osiedla Szwederowo została laureatem Bydgoskich Autografów 2023. Po raz kolejny na ulicy Długiej odsłonięte zostaną autografy osób szczególnie zasłużonych dla naszego miasta – działających na rzecz jego promocji, będących ambasadorami Bydgoszczy, w Polsce i na świecie. W środę Kapituła „Bydgoskich Autografów” ze zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców Bydgoszczy wybrała osoby, które złożą podpisy. W tym gronie znalazła się Krystyna Gawek zasłużona działaczka z bydgoskiego Szwederowa. Od ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. Aktywnie prowadzi koło Miłośników Szwederowa w ramach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Redaguje pismo Rady Szwederowa „Głos Szwederowa” od blisko 30 lat. Była inicjatorką budowy pomnika Marii Konopnickiej na ulicy Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując zbiórkę społeczną na ten cel. Każdego roku, w rocznicę urodzin i śmierci poetki, dzieci przedszkolne zbierają się i deklamują jej wiersze. Organizuje konkursy wiedzy historycznej o Bydgoszczy wśród młodzieży szkół Szwederowa. Gratulujemy i Dziękujemy za wieloletnie zaangażowanie w życie naszego osiedla i miasta. Wyróżnieni zostali również Marek Chełminiak, znany bydgoski dziennikarz i fotograf oraz prof. dr hab. Roman Ossowski, specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. więcej (kliknij)
Serdecznie Gratulujemy
XIV Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie
Tradycyjnie po uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia z 1939 roku odbył się bieg na dystansie 10 kilometrów ulicami naszego osiedla. Była to już czternasta edycja naszego osiedlowego, sportowego wydarzenia. Jak co roku główny bieg dla dorosłych poprzedziły biegi dla dzieci. Każdy młody biegacz otrzymał pamiątkowy medal oraz drobne upominki. W biegu głównym wystartowało blisko 200 biegaczy o różnym poziomie zaawansowania, od amatorskiego do profesjonalnego. Pogoda była ekstremalna blisko 30 stopni i pełne słońce bez żadnej chmury na niebie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach puchary oraz statuetki. Po biegu, spośród uczestników odbyło się losowanie nagród. Można było wylosować między innymi telefon komórkowy, pakiet badań dla kobiet oraz mężczyzn w laboratorium Vitalabo, zestawy ogrodowe i wiele innych upominków. Dziękujemy naszym sponsorom za wsparcie. Dziękujemy uczestnikom za start w biegu w tak trudnych warunkach – w tym roku było to wyjątkowe wyzwanie
wyniki (kliknij)
Pamiętamy o naszej historii
Pamiętamy o naszej historii. W niedzielę oddaliśmy hołd mieszkańcom Szwederowa, którzy zostali rozstrzelani 10 września 1939 roku. Oficjalne uroczystości odbyły się w kościele Pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znajdującym się na ulicy Ugory. Jak co roku złożono wieńce pod pomnikiem ku czci ofiar zbrodni hitlerowskich. W tym roku uroczystości odbyły się dokładnie 10 września, czyli 84 lata po tych dramatycznych krwawych wydarzeniach.
Jaką chorobą jest legioneloza?
Legioneloza jest chorobą zakaźną układu oddechowego ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą. Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy. więcej (kliknij)