Zmiany wzdłuż ulicy Wiatrakowej

Kończą się prace przy elewacji charakterystycznej kamienicy na rogu ulic Wiatrakowej i R. Traugutta. Fasadę zdobić będzie doskonałe połączenie cegły i białego tynku. Odnowiono również drewniane belki w wykuszu zwieńczonym hełmem. Wcześniej wypiękniało wiele sąsiednich kamienic tworzących elegancką pierzeję. Prace przy ul. Wiatrakowej 17 rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Wcześniej kamienica zyskała nowy dach. Obecnie kończy się remont elewacji frontowych. Efekty prac można już zobaczyć m.in. od strony ul. Wiatrakowej…więcej (kliknij)

Zmiana czasu na letni

W nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca przesuwamy wskazówki zegarków do przodu. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w trakcie podróży ponieważ w związku ze zmianą czasu nieco inaczej będzie funkcjonować komunikacja nocna. Nie zostaną wykonane kursy linii nocnych w godz. 02:00 – 02:59, w tym odjazdy z placu Kościeleckich o godz. 02:15. Autobusy linii nocnych po zmianie czasu (i przestawieniu zegarków) na swoich przystankach pojawią się zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy i wariantem realizowanej trasy, ale już według nowego czasu.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym dyrektywa UE. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako “czas oszczędzający światło dzienne”. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.