Oczami pedagoga ze Szkoły Podstawowej numer 41

Dziękujemy Pani Sylwii za przesłanie artykułu i podzielenie się z nami swoimi doświadczeniami. Cały materiał  poniżej.

Przed nauczycielami, dziećmi i rodzicami pojawił się trudny czas. Mogę tak nazwać ten okres, ponieważ sama jestem nauczycielem i rodzicem. W ekspresowym tempie byliśmy zmuszeni opanować wiele narzędzi technologii informacyjnej TIK. Wszyscy chcemy wrócić do szkoły. Bez wahania i zgodnie wybieramy szkołę stacjonarną przy ulicy R. Traugutta 12 w Bydgoszczy.
Co robię, aby edukacja w mojej klasie nie była monotonna ?
Każdego dnia spotykamy się na platformie Microsoft Office 365. Lekcje odbywają się w aplikacji Teams. Mamy włączone kamery i mikrofony. Widzimy się, rozmawiamy, zgłaszamy. Potrafimy prezentować swoje prace plastyczne, techniczne i doświadczenia przyrodnicze. Piszemy testy. Udaje się to poprzez aplikację Forms. Każde dziecko, podobnie jak w klasie, ma swój notes. W nim znajdują się notatki z lekcji, cele, tematy, wykorzystywane podręczniki i ćwiczenia. Czasami dołączam linki do filmów, czy prezentacji i zdjęcia tablicy. Potrafimy wspólnie korzystać z tablicy online – Whiteboard, na której powstają mapy myśli i obliczenia matematyczne. Nasza szkoła została wyróżniona tytułem Szkoły w Chmurze Microsoft. Tytuł nadawany jest szkołom, które podjęły się procesu transformacji sposobu nauczania z wykorzystaniem nowych technologii.
Na lekcji online wykorzystuję filmy, prezentacje multimedialne i różne programy edukacyjne.
Praktyki studenckie online?
W październiku była z nami obecna pani Magda – studentka III roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pani studentka obserwowała online pracę dzieci w szkole stacjonarnej. Teraz miała okazję prowadzić swoje pierwsze lekcje z uczniami. Przygotowała doświadczenia przyrodnicze i eksperymenty matematyczne. Bardzo sympatycznie wspominamy ten czas pełen nowych doświadczeń.
Atrakcyjną formą edukacji matematycznej stały się cykliczne już zajęcia z robotyki i programowania. Okazuje się, że klocki Lego to świetny materiał do rozwijania kompetencji matematycznych – dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, osi symetrii i rozwijania pojęcia stosunków przestrzennych. Takie zajęcia są bardzo lubiane przez uczniów. Prowadzi je pani Alina z samego Centrum Edukacji Technicznej i Zabaw ROBOproject w Bydgoszczy.
Każdy z nas czeka na niespodziankę, na spełnienie marzeń.
My czekamy na bezpieczny powrót do naszych sal .
Uczniowie klasy 3B SP 41 z wychowawcą p. Sylwią Hałas
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.